leggazdagabb magyar;Mészáros Lőrinc;stróman;

2021-06-11 10:38:35

Mészáros Lőrinc: nincs félnivalóm egy esetleges kormányváltás után sem

Magyarország leggazdagabb embere interjút adott az Indexnek, ám az a kérdés kimaradt, hogy mit gondol azokról a felvetésekről, mely szerint ő Orbán Viktor strómanja.

- jelentette ki Mészáros Lőrinc az Indexnek adott interjújában. A felcsúti stróman ezzel a kijelentésével arra a hírre reagált, amely szerint ő jelenleg az ország leggazdagabb embere.

Az "üzletember" jelezte, cégei értékét nem elsősorban pénzben méri, hanem azok értékteremtő képességében. Megérti, hogy sokaknak nem tetszik jobboldali kiállása és érthetőnek tartja, ha a Mészáros-csoporton keresztül is támadja az ellenzék a kormányt. A vagyonosodási listáknak nem tulajdonít különösebb jelentőséget, hiszen a miniszterelnök is megmondta, valaki azért fizet, hogy felkerüljön rá, mások meg azért, hogy lekerüljön róla. 

Arra a felvetésre - mely szerint minden közbeszerzést ő nyer el - azt mondta, ez a "vád" az ellenzéktől és a médiától jön. "Az egy balliberális tévhit, hogy a munkákat odaadják a vállalkozóknak. A munkáink döntő többségéhez nyílt eljárásokkal jutunk, ahol a legkedvezőbb ajánlat győz. A pályázatok 95 százaléka nyílt és hirdetménnyel induló eljárás, amelyen bárki részt vehet. "Én örvendetesnek találom, hogy magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező cég nemzetközi hátterű multikkal tudja felvenni a versenyt" - fogalmazott. Hozzátette, a hozzá köthető cégek a közbeszerzési eljárások kevesebb mint tíz százalékát nyerték el kizárólagosan vagy másokkal társulva "Aki tehát azt állítja, hogy mindent mi viszünk, az nem mond igazat" - jelentette ki. 

Ezt követően kitért arra is, hogy a kormányváltás előtt ellenséges közegben dolgoztak, mivel akkor folyamatosan kapták az adóhatósági ellenőrzéseket és ellene is többször indult vagyonosodási vizsgálat. Ennek ellenére 2008-ban igen komoly üzleti eredményt tudtak elérni. Meglátása szerint a jelenlegi kormány abban is különbözik a korábbiaktól hogy itt a nem jobboldalhoz köthető tisztességes és tehetséges üzletemberek is megtalálják a helyüket.  

Ezt követően - konkrétumok említése nélkül megjegyezte - Magyarországon vannak olyan politikai erők, amelyek a multinacionális tőke érdekeinek érvényesítésében érdekeltek. Megjegyezte, "jól látható, hogy a csoporton belül az építőipar részesedése még a 25 százalékot sem éri el. Erre a jellemzően nyílt közbeszerzési eljárásokon elnyert pénzre fogják rá a baloldali megmondóemberek, hogy közpénz felhasználásából származik. Ha megnézzük a hivatalos statisztikákat, láthatjuk, hogy tavaly kb. 4300 milliárd forint volt a teljes hazai építőiparban felhasznált forrás, vagyis a mi csoportunk részesedése ebből alig 7 százalékos. Erre még kis túlzással sem lehet azt mondani, hogy Mészáros mindent visz" - fogalmazott a felcsúti stróman. 

A Hungest Hotelsnek juttatott 17, 7 milliárdos állami támogatásról szólva azt mondta, a csoport csak a harmadik körös pályázatban tudott részt venni. Az első körben csak a panziókkal, kisebb turisztikai létesítményekkel lehetett pályázni, a másodikban a 100 szoba alatti szállodák indulhattak, és csak az utolsó, harmadik körben jelentkezhettek a több mint 100 szobával rendelkezők. Tehát a Hunguest a sor végén volt, nagyon helyesen, hiszen elsőként a kisebbeket kell megsegíteni. 

A régiós terjeszkedést illetően kifejtette: a szállodaiparban vannak érdekeltségeik Ausztriában vagy Montenegróban, de szeretnének a környező országokban - Horvátországban, Szlovákiában és Romániában - jelen lenni. Ugyanakkor Afrika is érdekli őt: a cégcsoport most vásárolt Líbiában két erőmű-karbantartó vállalatot. 

Az Opusról szólva azt hangoztatta, hogy "noha az ellenzék és a sajtó egy része szeret mindent a nevemhez kötni, szeretném jelezni (...) az Opus egy tőzsdei cég, én pedig egy vagyok csak a részvényesek között. Jóllehet a részvények többségével én rendelkezem, befolyásom a napi ügymenetre nincs (...) engem ugyanolyan jogok illetnek meg, mint a többi részvényest."

A Fekete-Győr András által meghirdetett felcsúti perrel kapcsolatban azt mondta, a Momentum miniszterelnök-jelöltjének kijelentései súlyosak, amelyekből a magyar történelem legsúlyosabb korszaka sejlik fel számára.  Egyúttal sajnálatosnak tartja, hogy három évtizeddel a rendszerváltás után ez lebeg egy politikai generáció szeme előtt. "Természetesen tisztában vagyok az engem ért támadások valódi céljával, csak itt szeretném felhívni a figyelmet, hogy az ilyen típusú fenyegetésekkel azt a közösséget is támadják, amelyet mi úgy hívunk, Mészáros Csoport." Jelezte, a cégcsoportokhoz tartozó vállalatok éves szinten több mint 100 milliárd forintot fizetnek be az államkasszába, emiatt értetlenségét fejezte ki, hogy egyeseket ez miért zavar, amikor ennek örülni kellene. 

A választásokat illetően Mészáros Lőrinc pedig a következőket mondta: (...)

Az is kiderült, hogy nagyon szeretné, ha több Munkácsy-festményt is meg tudna vásárolni. Mint mondta, erről már tárgyalnak Pákh Imrével, de egyelőre nem tudtak megállapodni. Egy közel 60 darabos gyűjteményt szeretne szerezni az "üzletember". 

Magánéletéről annyit mondott: volt feleségével lezárult a vagyonmegosztás, nincsenek egymással vitás kérdéseik, nagyon korrektül megoldották a helyzetet. "36 év után váltak el útjaink, mindig hálás leszek ezért a három és fél évtizedért."

A Várkonyi Andreával való kapcsolatáról szűkszavúan annyit mondott, ugyan az elmúlt időszakban akaratukon kívül kissé nagy sajtóérdeklődés mutatkozott irányukba, "de Andival nagyon boldogok vagyunk. Egyikünknek sem volt kérdés, hogy össze szeretnénk kötni az életünket. De a részleteket hadd őrizzük meg magunknak".