Aljakszandr Lukasenka;Fehéroszország;Raman Prataszevics;

Raman Prataszevics

- Ismét azt bizonygatja az elfogott fehérorosz újságíró, hogy jól van

Közölte, hogy tisztában van azzal, mekkora kárt okozott az államnak, és tiszteli Lukasenkát, mint embert.

Megjelent hétfőn a fehérorosz külügyminisztérium sajtótájékoztatóján a májusban őrizetbe vett Raman Prataszevics fehérorosz ellenzéki újságíró, és a sajtó jelen lévő képviselőinek azt mondta, hogy jól érzi magát, senki se bántalmazta – erről számolt be a rigai székhelyű, orosz nyelvű Meduza hírportál.

A Fehéroroszországban szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna 26 éves volt főszerkesztője az újságírói kérdésekre, hogy bántották és kínozták-e az előzetes őrizetben, azt válaszolta, hogy „kitűnően érzi magát, nagyszerű hangulatban van, nincs oka panaszra”.

– Senki se bántott, egy ujjal se értek hozzám. Kérem, hogy kevesebb pletykát és találgatást terjesszenek az egészségi állapotomról. Anya, apa, ne aggódjatok. Tényleg minden rendben van– mondta.

Prataszevics kijelentette, hogy „senki se kényszerítette együttműködésre a nyomozóhatóságokkal”.

– Ez az én személyes választásom. Tudatában vagyok annak, hogy mekkora kárt okoztam az államnak– mondta.

Az újságíró hozzátette: soha nem lenne Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök támogatója, de „tiszteli őt, mint embert, akinek sikerült hatalmon maradnia a 2020-as ellenzéki tüntetések után is”.

A fehérorosz nemzeti sajtóközpont által interneten élőben közvetített sajtótájékoztatón egyesek kétségbe vonták Prataszevics kijelentéseinek hitelességét, például a BBC újságírói tiltakozásul elhagyták a termet.

A fehérorosz hatóságok május 23-án vették őrizetbe Prataszevicset és orosz állampolgárságú barátnőjét, Szofija Szapegát, miután bombafenyegetésre hivatkozva minszki leszállásra kényszerítették a Ryanair ír légitársaság Athén-Vilnius járatát, amelyen utaztak. Az őrizetbe vétel nemzetközi felháborodást váltott ki, és újabb szankciókat jelentettek be miatta Fehéroroszország ellen.

Az Interfax orosz hírügynökség beszámolója szerint szintén hétfőn egy minszki bíróság elutasította Szofija Szapega fellebbezését az őrizetbe vétele ellen. Védője, Aljakszandr Filanovics a fejlemény kapcsán elmondta, hogy a döntés ellen további fellebbezést nyújtanak be. Filanovics közölte továbbá, hogy védencét két ügyben vádolják, de ezeket nem árulhatja el titoktartási kötelezettségei miatt. Dzmitrij Hara, a fehérorosz Nyomozó Bizottság (SZK) vezetője mindazonáltal később egy sajtótájékoztatón elmondta: Szapegát társadalmi viszály szításával vádolják, valamint a közrendet súlyosan sértő tömeges megmozdulások szervezésével.

Prataszevics közvetlenül letartóztatása után egy nappal is megjelent már az állami médiában. A börtönben készült videóban gyorsan és monoton hangon beszélt. Ebben bevallotta, hogy tömeges zavargásokat szervezett. Lengyelországban élő szülei ugyanakkor úgy látták, a vallomás kényszerített volt. Később egy egyórás dokumentumfilmben beszélt arról, hogy egy ismeretlen társa csőbe húzhatta. Az egész műsor egyébként azt a hatalomnak kedvező narratívát kívánta erősíteni, amely szerint a hatóságok nem is tudták, hogy Raman Prataszevics azon a járaton tartózkodik, amelyet egy hamis bombafenyegetés ürügyén leszállítottak Minszkben. 

Megkezdhette munkáját a szélsőjobboldali Naftali Bennett kormányfő és a centrista Jair Lapid alternatív miniszterelnök vezette sokszínű izraeli egységkormány, miután békésen, ám a demokráciához méltatlan módon végbement a korszakos hatalomváltás.