Európai Unió;Oroszország;orosz-ukrán konfliktus;Ursula von der Leyen;Charles Michel;Josep Borrell;

2022-02-24 11:31:00

Rendkívüli csúcsértekezleten tárgyalnak az Európai Unió történetének legkeményebb szankciós csomagjáról Oroszország ellen

Nagyon úgy tűnik, hogy az eddigiek nem állították meg Vlagyimir Putyint.

Az uniós bizottság és a tanács elnöke közölte, a lehető leghatározottabban elítélik Oroszország példátlan katonai agresszióját Ukrajna ellen.

Felszólítjuk Oroszországot, hogy azonnal szüntesse be az ellenségeskedést, vonja ki hadseregét Ukrajnából, és teljes mértékben tartsa tiszteletben Ukrajna területi egységét, önállóságát és függetlenségét - adta ki az ukázt a támadásba éppen belelendülő Putyin-rezsimnek Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke közös nyilatkozatában csütörtökön.

A közlemény emlékeztetett, hogy az Európai Tanács rendkívüli csúcsértekezletet tart csütörtökön Brüsszelben. A tagállami vezetők az este nyolc órakor kezdődő tanácskozáson megvitatják az Ukrajnát és Oroszországot érintő legújabb fejleményeket, megbeszélik, hogy az Európai Unió hogyan viszonyuljon Oroszországhoz. A tanácskozáson Ursula von der Leyen elnök további szankciós csomagot mutat be.

Az uniós intézmények vezetői hangsúlyozták, az EU és tagállamai készen állnak arra, hogy sürgősen humanitárius segítséget nyújtsanak, továbbá felszólították Oroszországot és a támogató fegyveres alakulatokat, hogy tartsák tiszteletben a nemzetközi humanitárius jogot. Az EU szilárdan kiáll Ukrajna és népe mellett a "páratlan válság" idején. Az Unió további politikai, pénzügyi és humanitárius segítséget nyújt Ukrajnának - tette hozzá közleményében az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnöke.

Csütörtök reggeli sajtótájékoztatóján Ursula von der Leyen arról beszélt, hogy az európai uniós központi intézmények vezetői a csütörtök esti rendkívüli kormányfői EU-találkozón az orosz gazdaság stratégiai ágazatait megcélzó, új, hatékony szankciókat tartalmazó csomagot terjesztenek a tagállamok vezetői elé jóváhagyásra. A csomag célja, hogy megakadályozza Oroszország hozzáférését a kulcsfontosságú technológiákhoz és piacokhoz, és gyengítse Oroszország gazdasági bázisát és modernizációs képességét. Hozzátette, mindemellett befagyasztják az EU-ban lévő orosz vagyontárgyakat, és megakadályozzák az orosz bankok hozzáférését az európai pénzügyi piacokhoz. Az első szankciócsomaghoz hasonlóan szorosan együttműködünk a partnerekkel és szövetségesekkel.

A bizottsági elnök közlése szerint ma kora reggel az orosz erők megszállták Ukrajnát, egy szabad és szuverén országot. Európa közepén ismét ártatlan nők, férfiak és gyermekek halnak meg vagy féltik az életüket. „Elítéljük ezt a barbár támadást és az annak igazolására használt cinikus érveket. (...) Nem hagyjuk, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök lerombolja azt a biztonsági struktúrát, amely az elmúlt évtizedekben békét és stabilitást biztosított Európának, és azt sem, hogy a jogállamiságot az erő és a kegyetlenség uralmával váltsa fel. Az EU Ukrajna mellett áll, Ukrajna győzni fog” hngzik a közlemény.

Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő úgy nyilatkozott, hogy az új büntetőintézkedések sora, amelyet az EU-tagállamok vezetői csütörtök este vitatnak meg, a „legkeményebb szankciócsomag” az EU történetében. Hozzátette, Európa legsötétebb óráját éli át a második világháború vége óta. Ezért az orosz vezetést nagyszabású elszigeteltség fogja sújtani. A politikus továbbá bejelentette, hogy az Unió új segélycsomagot is előkészít, és aktívan támogatja az evakuálási műveleteket az orosz támadás által érintett területeken.

Amint arról a Népszava is beszámolt, Vlagyimir Putyin csütörtök hajnalban rendelt el katonai műveletet a Donyec-medencében. Az orosz elnök állítása szerint Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor célja az az ország - úgymond - demilitarizálása. Az orosz erők mindazonáltal Ukrajna más térségeiben is támadtak katonai célpontokat, és támadást indítottak az oroszbarát szakadárok is az általuk ellenőrzött kelet-ukrajnai területeken. Az ukrán vezetés hadiállapotot vezetett be.