földrengés;Japán;cunami;Fukusima;

- Hatalmas földrengés rázta meg Japán északkeleti partvidékét, Fukusimára vörös riasztást adtak ki

Erős, a Richter-skála szerinti 7,3-as magnitúdójú földrengés rázta meg szerdán Japán északkeleti partvidékét 60 kilométeres mélységben. A hatóságok szökőárriadót rendeltek el Fukusima, Mijagi prefektúrára – közölte a NHK japán közszolgálati televízió.

E szerint egy méter magas hullámokra lehet számítani, Fukusima területére vörös riasztást adtak ki, Mijagi északi és déli területén vörös, a középső területén narancssárga riasztás lépett életbe, . Ibaraki, Tocsigi, Niigata, Jamagata és Ivate prefektúrában sárga riasztás van érvényben. Az NHK úgy tudja, hogy 20 centiméteres hullámok már partot is értek.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a földrengés okozott-e kárt a Fukusima Daiicsi atomerőműben, az üzemeltető, a Tokyo Electric Power Company (TEPCO) közlése szerint

a létesítményt átvizsgálták, „abnormális” működésre utaló jeleket pedig nem találtak.

Áldozatokról vagy anyagi károkról egyelőre nem érkezett jelentés.

A földrengést – amelyet japán katasztrófa-megelőzési közlések szerint több kisebb mozgás előzött meg és követett – Tokióban is érezni lehetett. A fővárost is magában foglaló Kantó földrajzi régióban – ahol a TEPCO az áramszolgáltató – 2,09 millió ember maradt áram nélkül.

A japán légierő – írja az AP amerikai hírügynökség – vadászgépeket indított el az Ibaraki prefektúrában fekvő Hiakuri légitámaszpontról, amelyekről a magasból lehet vizsgálni a károk mértékét, a regionális vasúttársaság pedig bejelentette, hogy biztonsági vizsgálatok idejére felfüggeszti a vonatközlekedést. Kisida Fumio miniszterelnök ígéretet tett, hogy a hatóságok mindent megtesznek azért, hogy a mentőegységek minél előbb elérjenek oda, ahova kell, és mindenkit kért, hogy először maga mentse az életét.

Japán északkeleti partvidékét 2011. március 11-én 9-es erősségű földrengés rázta meg, az azt követő szökőár pedig károkat okozott a fukusimai atomerőműben. A szökőár miatt 18 500 ember vesztette életét, a Fukusima-1 erőműben keletkezett kár és a nukleáris sugárzás veszélye miatt pedig több mint 160 ezer embert kellett kitelepíteni.

Kiderült, hogy az ország tartalékainak kétharmada a tengerentúlon van. Vagyis érintették a szankciók, így jó eséllyel nem tud eleget tenni fizetési kötelezettségének.