Az Ab-határozat értelmében így nem tartható meg a Karácsony Gergely főpolgármester által kezdeményezett, és az ellenzéki pártok, civilek által kellő számú aláírásgyűjtéssel „megtámogatott” referendum a Diákvárosról, illetve a Fudan Egyetemről, de az álláskeresési járadék folyósítási idejének meghosszabbításáról sem.
A Fudan Egyetem ügyében a nemzetközi szerződés miatt, az álláskeresési járadék ügyében pedig a költségvetés érintettsége miatt nem lehet országos népszavazást tartani.
– áll az Ab közleményében.
Felidézték, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) két ügyben is hitelesítette a magánszemély (Karácsony Gergely) által benyújtott kérdéseket, és ezt a Kúria is jóváhagyta. A két kérdés a következő volt:
Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi LXXXI. törvényt?
Egyetért-e Ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 270 nap legyen?
Mindkét ügyben alkotmányjogi panasszal fordultak a Kúria döntése ellen. A Fudan Egyetem ügyében az Ab megállapította, hogy a népszavazási kérdéssel hatályon kívül helyezni kért törvény a Kínai Népköztársasággal kötött nemzetközi szerződés végrehajtását célozza, s „a népszavazásra feltenni kívánt kérdés jelen esetben az alaptörvény tiltott tárgykörébe tartozó kérdésnek minősül”.
Az álláskeresési járadék ügyében az Ab szintén megállapította, hogy a népszavazásra feltenni kívánt kérdés tiltott tárgykörbe ütközik, mivel érdemben és számszakilag változtatna a központi költségvetésen, illetve annak végrehajtásán, így közvetlenül és jelentősen érintené az ország éves költségvetéséről szóló törvényt.
Senki nem támadta meg az NVB-n, szabad utat kapott a Fudan-népszavazás