Elutasította Emmanuel Macron francia elnök Élisabeth Borne miniszterelnök lemondását, a francia elnöki hivatal tájékoztatása szerint azért, hogy a kormány a helyén maradhasson és működhessen - írja a BBC. Az Élysée-palota szerint Macron „konstruktív megoldásokat” keres annak érdekében, hogy véget vessen a programja végrehajtását fenyegető patthelyzetnek.
A francia miniszterelnök hagyományosan felajánlja lemondását a parlamenti választásokat követően, így tett Borne is. Az államfő ilyenkor gyakran ugyanazt az embert nevezi ki annak érdekében, hogy utóbbi megkezdhesse az új kormány megalakítását. A helyzet ezúttal annyiban más, hogy Macron azt válaszolta a kormányfőnek, hogy maradjon hivatalban a jelenlegi kabinettel, és ne mondjon le.
Elemzők szerint azonban Macron döntésének oka az, hogy időt akar nyerni. A pártok képviselői ugyanis kedden és szerdán az elnöki hivatalba látogatnak, hogy magas szintű tárgyalásokat folytassanak a továbbiakról.
Az elemzők szerint az elnök megállapodásra törekedhet a jobboldali Köztársaságiakkal, és bár a párt megerősítette, hogy vezetője, Christian Jacob részt vesz az egyeztetéseken, Jacob a France Inter rádiónak adott interjúban odaszúrt Macronnak azt állítva róla, hogy ő az, aki arrogáns volt, most pedig segítséget kér.
Nagyon egyértelműek vagyunk az álláspontunkat illetően, Emmanuel Macron ellenzékében vagyunk, és ott is fogunk maradni
- fogalmazott.
Az AFP francia hírügynökség szerint a szélsőjobboldali Marine Le Pen részt vesz a tárgyalásokon, ám Jean-Luc Mélenchon szélsőbaloldali vezető nem. Ezzel szemben Olivier Faure, a szocialista párt, és Fabien Roussel, a francia kommunista párt vezetője szintén találkozik Macronnal.
Az, hogy Macron koalíciója elvesztette többségét a francia parlamenti választás második, vasárnapi fordulójában, jelentősen megnehezíti az elnök számára, hogy végrehajtsa programját második, ötéves elnöki ciklusa alatt.
Macron számos tervet vázolt fel a növekvő megélhetési költségek kezelésére, ezek között szerepeltek étkezési utalványok és kiemelt juttatások. A másik reformterv a nyugdíjkorhatár fokozott megemelése 62-ről 65 évre, ami azonban nem bizonyult népszerű elképzelésnek a választók nagy részénél.
A reformprogramnak mind a jobb-, mind a baloldalon akadnak ellenzői, ám
Le Pen Nemzeti Tömörülés nevű pártja közölte, lehetséges, hogy támogatja a megélhetési költségek okozta válság enyhítését célzó intézkedéseket abban az esetben, ha a párt javaslatait elfogadják.
Mindazonáltal sem a Nemzeti Tömörülés, sem Mélenchon baloldali-zöld koalíciója nem kíván együttműködni Macron kormányával, amely 44 képviselői hely híján van a többségnek, és kétségbeesetten próbálja elkerülni a belpolitikai patthelyzetet.
Túljártak Emmanuel Macron eszén, de Franciaország veszítheti a legnagyobbat a vasárnapi parlamenti választással