Az Európai Bizottság sem kommentálni, sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta Gulyás Gergely azon bejelentését, mely szerint a magyar kormány elfogadta a brüsszeli testület négy fontos javaslatát, a helyreállítási alapokhoz történő hozzáférés érdekében – írja a hvg.hu a csütörtöki Kormányinfón elhangzottakkal kapcsolatban.
Változások jönnek a közbeszerzésekbenA Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyanis, ahogy arról a Népszava is tudósított, közölte, hogy 15 százalék alá mérséklik az egyszereplős közbeszerzések arányát és elfogadták azt is, hogy a korrupciós büntetőügyekben az ügyészség döntésével szemben legyen helye bírósági jogorvoslatnak. Továbbá az uniós források jelentős részét arra fordítják majd, hogy a lehető legnagyobb energiafüggetlenséget érjük el.
Az Európai Bizottság szóvivője azt mondta a magyar helyreállítási és rugalmassági terv értékeléséről, amíg az folyamatban van, nem nyilatkozik. Ugyanakkor, ha a következő két szerdán nem fogadják el a magyar terveket, már csak szeptemberben térhetnek rá vissza.
Daniel Freund, német zöldpárti politikus, EP-képviselő a Gulyás Gergely bejelentésére úgy reagált, az csak „kozmetikázás”. Szerinte ezek alapján nem lehet a magyar terveket jóváhagyni, merthogy Magyarország politikai, igazságügyi berendezkedése rendszerszintűen támogatja a korrupciót. Felsorolta továbbá:
„Nem folynak korrupciós ügyekben nyomozások Orbán szövetségesei ellen, továbbra sem változott a Fidesz döntő médiafölénye és az is a rendszer egyenlőtlenségét mutatja, hogy a fideszes önkormányzatok egy főre vetítve kétszer-háromszor annyi pénzhez jutnak, mint az ellenzéki vezetésű települések”.
Magyarország tavaly áprilisban nyújtotta be a helyreállítási tervét, azonban a korrupcióellenes jogszabályi keret hiányosságai miatt eddig elvesztettük a 13 százalékos előleget, amely hazánk esetében 326 milliárd forint lett volna, de csak tavaly decemberig lehetett igényelni. A korábban várt 7,2 milliárd euró helyett pedig maximum 5,8 milliárdot kaphat Magyarország vissza nem térítendő támogatásként, ami 1,4 milliárd eurót, azaz 560 milliárd forintot jelent mínuszban. Sőt, még az előbbi összeg 70 százalékát is elveszítheti az ország, ha december 31-ig nem sikerül megállapodni.
Daniel Freund végezetül leszögezte, minden bizonnyal óriási nyomás nehezedik az Európai Bizottságra a magyar kormány részéről, de ennek nem szabad engedni.
Navracsics Tibor szinte biztosra veszi, hogy a helyreállítási pénzekről még idén lesz egyezség az EU-valCharles Michel: Nem mondhatom meg a magyaroknak, kit küldjenek az uniós csúcsra