A péntek éjjel megjelent Magyar Közlönyben közzétették az energia-veszélyhelyzettel összefüggő egyes szükségszerű intézkedések megtételéről szóló kormányhatározatokat. A hétpontos intézkedést ugyan még a csütörtöki Kormányinfón ismertette Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, amelynek fő eleme volt a rezsicsökkentés eddig ismert formájának a megszüntetése, a részletekkel egyelőre adós a kabinet.
Úgy tűnik, hogy a kisvállalkozók kedvezményes adózási formájának véget vető törvénymódosítás és a rezsicsökkentés megnyirbálása okozta országos felháborodás és tüntetéssorozat miatt rendeleti szabályozás még nem született. Bár a megjelent határozat beemeli a kormánypropagandában szereplő indokokat, így „a háborús veszélyhelyzet okozta drasztikus energia-áremelkedés és a nyugat-európai energiahiány miatt energiaveszélyhelyzetet”, egyelőre csak annyi biztos:
A kormány felhívja a technológiai és ipari minisztert, hogy a gazdaságfejlesztési miniszter és a pénzügyminiszter bevonásával tegyen javaslatot a kedvezményes lakossági villamosenergia és földgáz egyetemes szolgáltatás fenntartásához szükséges intézkedések megtételére.
Tehát a Palkovics László, illetve a Nagy Márton vezette tárcákra hárította az Orbán Viktor vezette kabinet a felelősséget az ügyben, s bár a két nappal ezelőtti kormányinfón Gulyás Gergely azt mondta, hogy a gázért és az áramért az „átlagfogyasztás” fölött kért piaci ár nem érinti a lakosság háromnegyedét, a bejelentett számadatok szerint ez aligha tartható.
Gulyás Gergely bejelentést tett az energia-veszélyhelyzeti terv részleteiről – Kormányinfó percről percreMindenesetre a mostani kormányhatározatok Palkovicsot a korábban bejelentett intézkedések nyomán felkérték, hogy „tegye meg a szükséges intézkedéseket a lignit tüzelőanyag kitermelésének növelése érdekében”. A kőszénbányászat újraélesztése mellett továbbá a Mátrai Erőmű újraindításával, a hazai földgázkitermelés bővítésével is megbízták, valamint azzal, hogy intézkedjen a Paksi Atomerőmű üzemidejének meghosszabbításáról.
Orbán Viktor semmiért se felelős, a miniszterelnök mindenki mást hibáztat, csak saját magát nemSzijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Varga Mihály pénzügyminiszter Palkovics Lászlóval közösen felelős, hogy „a következő téli magyar földgázellátás biztosításához szükséges földgázkészlet betárolásáról gondoskodjon a szállítási és betárolási kapacitások mértékéig”. Utóbbi tárcavezetőnek pedig Nagy Mártonnal és Nagy István agrárminiszterrel együtt az „energiahordozókra vonatkozó exportkorlátozás bevezetéséről” is gondoskodniuk kell.
Létrejött az Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs is
– derült ki még a közlönyből.
Ahogyan a kormány korábban a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet kezelését is úgynevezett operatív törzsre bízta, ezt most is megtette, mint írták, szakmai döntés-előkészítő fórumként, a „gyors és hatékony intézkedések” meghozatala érdekében. Ezt az operatív törzset Gulyás Gergely vezeti.
Két megyében a tavalyi átlagos áramfogyasztás simán eléri az Orbán-kormány által túlfogyasztásnak titulált kategóriátAzt, hogy nagyobb lehet a gond a most kihirdetett energiaveszélyhelyzetben, jelzi, hogy a Brüsszellel vívott harcok ellenére az Európai Unióból becsatornázható pénzek megszerzése érdekében a korrupcióval is felvennék a küzdelmet. Ugyancsak kormányhatározat írja elő:
A kormány a Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve végrehajtásának érdekében létrehozza a Korrupcióellenes Munkacsoportot.
A korrupció ellen ezután hivatalosan „az igazságügyi miniszter által megbízott, az általa vezetett minisztériumban működő politikai felsővezető vagy szakmai felsővezető” küzdhet a munkacsoport elnökeként. A testület feladatai közé tartozik egyebek mellett „a korrupciós gyakorlatok felderítésének, kivizsgálásának, üldözésének és szankcionálásának javításával összefüggő javaslatok kidolgozása”. Tagjai között több érintett miniszter által megbízott szakmai felsővezetők kapnak helyet, valamint, az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatója, az országos rendőrfőkapitány, a Nemzeti Védelmi Szolgálat főigazgatója és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vezetője.
Répássy Róbert szerint a csatlakozás az Európai Ügyészséghez csak akadályozná a magyarországi korrupció felszámolását