válság;interjú;megszorítás;Orbán Viktor;felelősség;kormányzati kommunikáció;

2022-07-15 20:55:00

Orbán Viktor semmiért se felelős, a miniszterelnök mindenki mást hibáztat, csak saját magát nem

A kormányzati retorika folyamatosan törésvonalakat akar létrehozni a társadalomban.

– A miniszterelnök is tudja, hogy a bejelentett intézkedések és a gazdasági problémák a magyar társadalom igen nagy szeletét érzékenyen érintik – nyilatkozta Virág Andrea, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója a Népszavának. Megemlíthető a kata módosítása, a forint magas árfolyama, az elszabadult infláció és sok minden más, de a legkényesebb téma nyilván a rezsicsökkentés, amely tíz éve zászlóshajóként funkcionál a Fidesz politikájában és kampányaiban.

– A Fidesz még a tavaszi választás előtt is azzal riogatta a választópolgárokat, hogy az ellenzék meg akarja szüntetni a rezsicsökkentést, Orbán Viktor viszont megvédi azt – idézte fel a stratégiai igazgató. A kormány mégis kénytelen volt hozzányúlni a konstrukcióhoz.

– hívta fel a figyelmet Virág. Orbán azt szerette volna elmagyarázni a magyar választópolgároknak, hogy minden megszorító intézkedésért az EU elhibázott szankciós politikája, a háború és a háborún nyerészkedők okolhatók. Tehát mindez nem a kormány felelőssége vagy hibája, a kormány, amennyire lehet, továbbra is megvédi az magyar embereket.

– Önkritika egyáltalán nem jelent meg az interjúban – állapította meg Virág. Az például, hogy a választás előtti osztogatás mennyiben járult hozzá a mai helyzet kialakulásához, szóba se került. Ahogyan máskor, a miniszterelnök ezúttal is külső bűnbakokat keresett a belföldön jelentkező problémákra.

Szicherle Patrik, a Political Capital elemzője is azt tartja a miniszterelnöki interjú leglényegesebb elemének, hogy Orbán – miközben kiállt a kata átalakítása és a rezsicsökkentés részleges kivezetése mellett – a politikai felelősséget egyértelműen áttolta az Európai Unióra, a háborúra. A legfőbb célpont az uniós szankciós politika volt. Fontos azonban megjegyezni – említett egy másik szempontot Szicherle –, hogy a magyar kormány szavazata nélkül egyetlen uniós szankció sem léphetett volna életbe. Orbán tehát azokat az uniós döntéseket támadja, amelyeknek saját maga is részese volt.

– Ezzel egyébként nincs egyedül – mondta Szicherle. Az EU viszonylag bonyolult, az átlagemberektől messze lévő szervezet, ezért sok politikai vezető alkalmazta már azt a taktikát, hogy a politikai felelősséget a lakosság által ismeretlen Brüsszelre hárítja.

A katázás átalakítását Orbán a nyugdíjrendszer fenntarthatóságával magyarázta. Virág szerint a kormány megint próbál társadalmi rétegeket szembeállítani egymással, a kormányzati propaganda közben a katásokat ügyeskedő, az adóterheket megkerülő csoportként igyekszik feltüntetni.

A Republikon Intézet stratégiai igazgatója elképzelhetőnek tartja, hogy lesz fogadókészség a kormány narratívájára. Hisz a kampányban azt is sokan elhitték, hogy az ellenzék háborúba akarja küldeni a magyar fiatalokat. A rezsi ügye azonban problémásabb. Nem lesz könnyű eladni az embereknek, hogy tulajdonképpen megőrzik a rezsicsökkentést, ezért nyúlnak hozzá a rendszerhez. A miniszterelnök szavahihetősége a tét – jelentette ki Virág.

és ebből az állapotából még nem tudott magához térni. Minden párt a saját tisztújításával és stratégiájával van elfoglalva – sorolta az ellenzék nehézségeit Virág Andrea.. Az ellenzék elvileg nincs felkészülve arra, hogy a tiltakozások élére álljon. Paradox módon azonban éppen a kormány intézkedései lendíthetik ki az apátiából az ellenzéki pártokat és főleg a csalódott, kiábrándult ellenzéki szavazókat.

Virág szerint az ellenzéknek az a feladata, hogy megmutassa, hogyan verte át a miniszterelnök a választókat, hogyan lehetetlenít el több százezer embert a kormánya katázás kivéreztetésével, milyen súlyos következményekkel járnak a gazdasági problémák a magyar családok számára, és ebben mekkora felelőssége van Orbánnak. Az ellenzéknek közben kormányzati alternatívát kell kínálnia. Az, hogy szombaton Márki-Zay Péter is tüntetést szervez, annak a jele: a volt miniszterelnök-jelölt nem tervezi befejezni politikai pályafutását, nem mondott le arról, hogy országos politikai szerepet vállaljon.

Orbán helyében Szicherle nem csodálkozna azon, hogy az ellenzék a mostani helyzetből politikai hasznot szeretne húzni. Nem is tehet mást: az ellenzéket politikai pártok alkotják, amelyek célja, hogy politikai hatalomhoz jussanak.

A Fidesztől már megszokhattuk, hogy a „nemzeti egység bomlasztásával” vádolja az ellenzéket. Így történt ez a pandémia idején is, vagy a háború előtt, amikor már szintén magas volt az infláció. Szicherle hangsúlyozta: valójában a kormányzati retorika az, amely folyamatosan arra törekszik, hogy törésvonalakat hozzon létre a magyar társadalomban.