Nagy felhívja a figyelmet arra, hogy a súlyos aszály miatt a kukoricaállomány az alföldi és közép-magyarországi területek jelentős részén megsemmisült, és immár a Dunántúl termését fenyegeti. Az alföldi területeken a gyepek is teljesen kisültek, a gazdálkodók nem tudnak legeltetni és kaszálni.
„A helyzet az ágazatunkban rendkívül, az alföldi területeken tragikus.”
– fogalmazott.
Az agrárminiszter elmondása szerint az állattenyésztés számára komoly nehézséget jelent a drasztikusan emelkedő takarmány- és energiaárak mellett az állatbetegségek és a legelők kiszáradása, utóbbi miatt a termelők pedig arra kényszerülnek, hogy vásárolt abraktakarmánnyal és távolabbról szállított tömegtakarmánnyal etessék az állatokat, ami drasztikus mértékű költségnövekedéshez vezet.
Az Aszály Veszélyhelyzeti Operatív törzs ezért azonnali intézkedések bevezetését javasolja.
Ennek részeként a kormány hitelmoratóriumot rendel el 2022 szeptemberétől 2023 végéig a mezőgazdasági vállalkozások beruházási és forgóeszköz hiteleire. A gazdák dönthetnek arról, hogy élnek-e az adott lehetősséggel.
A bajba jutott állattartók számára 3 milliárd forint összegű takarmányszállítási támogatási keretet biztosítanak.
A mezőgazdasági területek öntözését kiszolgáló állami öntözőművek megnövekedett energiaköltségének támogatására 1,4 milliárd forint többlettámogatást adnak.
A termelők rendkívüli vízhasználati igényükre vonatkozó kérelmeiket újból benyújthatják, az igényeket pedig a hatóság automatikusan engedélyezni fogja.
Felgyorsítják a biztosítóknak az aszálykárok felmérésére és az aszálykárokra megítélt összegek kifizetésére vonatkozó eljárását. Ennek értelmében a biztosítóknak az aszálykár bejelentésétől számítva 14 nap alatt folyósítaniuk kell a megítélt összeget a gazdálkodók részére.