;;

Gyurcsány Ferenc;Pintér Sándor;vagyonnyilatkozatok;Csepreghy Nándor;Nagy Márton;Bajkai István;

- Kijöttek az újfajta vagyonnyilatkozatok, Szalay-Bobrovniczky 1,625 milliárd forintos osztalékot vett ki, Gyurcsány is elég nagyvonalú volt magával

Már most látszik, hogy gyakorlatilag lehetetlen lesz követni a vezető politikusok tényleges vagyoni helyzetét.

Az új vagyonnyilatkozat olyan, mint egy nyári ruha mellénye: rövid és céltalan - így értékelte a ma nyilvánosságra hozott, a korábbiaknál is komolytalanabbá tett vagyonnyilatkozatokat a K-Monitor korrupcióellenes civil szervezet. Cikkükben emlékeztettek arra, hogy korábban a kormánysajtó még a korrupció melegágyának nevezte az Európai Parlamentben használt vagyonnyilatkozati rendszert, majd az Orbán-kormánynak hirtelen megtetszett, és inkább átvette azt.

A K-Monitor a következőképpen foglalta össze az új rendszer lényegi változásait:

  • Évi nyilatkozattétel helyett csak akkor kell nyilatkozni, ha a képviselő szükségesnek tartja.

  • Eltűnnek szem elől a rokonok: a vagyoneltüntető műveletek ezek után annyira sem lesznek kellemetlenek, mint eddig: az egy háztartásban élőknek többé nem kell nyilatkozniuk.

  • Vagyon- helyett jövedelemsáv-nyilatkozatot kell csak tenni.

  • A képviselők saját mérlegelésük alapján vallhatják be céges érdekeltségeiket, ha úgy gondolják, ez befolyással van a munkájukra.

  • Egyéb pénzügyi érdekeltségek (például eladósodás) esetén is önkéntes a bevallás.

  • Továbbra is kézzel kitöltött, gépileg nem feldolgozható nyilatkozatokat kell leadni.

  • A szakmai kritikák ellenére továbbra sem lesz valódi, független, szakmai alapú ellenőrzés állami nyilvántartások felhasználásával: a laikus parlamenti bizottságban képviselőtársak folytatják le a vagyonnyilatkozati eljárást, a közvélemény ennek részleteit nem ismerheti meg. 

  • A hiányosságok, hibák vagy elhallgatások esetén továbbra sincs valódi szankció.

Terjedelmét tekintve az új rendszer a régi körülbelül harmadát teszi ki, ráadásul sok esetben ikszelgetéssel letudható dolog.

A korrupcióellenes szervezet szerint nem nehéz kitalálni a módosítás mozgatórugóját, ugyanis az ötödik Orbán-kormány minden idők leggazdagabb tagjait vonultatja fel, ami irritálhatja a választópolgárokat a recesszió közepette. Hozzáteszik, a régi rendszert sem érdemes fetisizálni, az új fényében, de egy feladatát legalább betöltötte: egyértelműsítette, hogy a legfontosabb pozíciókat betöltő politikusok vagyoni viszonyai, üzleti kapcsolatai közügyek.

A honatyák egyébként legutóbb májusban nyilatkoztak, így sok újdonságról eleve nem lehet ahhoz képest beszámolni, az viszont jól látszik, hogy a korábbiakhoz képest mennyivel szűkebb betekintést enged az új rendszer. Ráadásul a legtöbb képviselőnél valószínűleg jó ideig nem is lesz új nyilatkozat, tekintve, hogy az évenkénti bevallást az önkéntes változáskövetés váltotta fel. 

Néhány újdonságot a civil szervezeti pozíciók jelentenek, ahol ebből nem származik jövedelem, azt korábban nem vallották be a képviselők. Az Orbán-család ügyvédjeként ismert Bajkai István, esetében például több civil titulus is bekerült a nyilatkozatba, ugyanakkor a tulajdonosi részarányok a cégek esetében és a konkrét jövedelmi összegek már nem ismerhetőek meg, emellett

kimaradt, hogy birtokol 65 millió forintnyi színaranyat, továbbá, hogy van egy 130 millió forintos pénzügyi követelése.

Más politikusok esetében is sokkal kevesebbet tudhatunk meg, Pintér Sándor belügyminiszter milliárdos értékben kölcsönadott javai például már nem szerepelnek a vagyonnyilatkozatában.

Figyelemre méltó vagyonnyilatkozatot adott le ugyanakkor Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, aki, 1 624 751 000 forint osztalékot vett fel a kaszinóbiznizből, vagyis a London Capital Zrt. tulajdonosaként – írja a 24.hu. Ez a cég adózott eredménye, a tárcavezető az utolsó fillérig ki is vette. Szalay-Bobrovniczky Kristóf korábban megígérte, hogy politikai szerepvállalása miatt lemond az üzleti érdekeltségeiről, a csehországi repülőgépgyártó cégétől és a a Dunakeszi Járműjavítóban szerzett tulajdoni hányadától sikerült is megválnia – mind a kettőt Hernádi Zsolt Mol-vezér kapta –, a kaszinóbizniszbeb valamiért benne ragadt. Az öt budapesti kaszinó koncessziójával rendelkező Las Vega Casino Zrt. tulajdonosa 100 százalékban a Garinvest Projekt Zrt. amelynek részvényein a magát Orbán Viktor kötélbarátjaként aposztrofáló Garancsi István vezette Garinvest Zrt. és a Szalay-Bobrovniczky Kristóf fémjelezte London Capital Zrt.-je osztozik. 

További újdonságként kiderült, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter tárcavezetői pozíciója előtt a New Deal Finance nevű cég, és a később Tiborcz István érdekeltségébe kerülő Diófa Alapkezelő Zrt. felügyelőbizottságát is elnökölte. Csepreghy Nándor pedig az Áder János által alapított Kék Bolygó Alapítvány mellett a Fabricius Gábor-féle Republic Groupnak is adott tanácsokat.

Banális leegyszerűsítése ellenére azért így is adódtak érdekességek, Kósa Lajosnak például láthatóan gondot okozott átállni az új rendszerre, a Munkácsy-trilógiáért alapítványi tagságára vonatkozó jövedelménél például mind az öt kategóriát áthúzta. Gyurcsány Ferenc esetében pedig a kormánypárti Mandiner vette észre, hogy a 19 861 245,2 forintos havi jövedelem a Demokratikus Koalíció elnökének számításai szerint kerekítve nem 20, hanem 19 millió forint. Ez úgy jött ki, hogy cége, az Altus 238 334 942 forintos éves jövedelmet hozott, amit azonban havi lebontásban (azaz 12-vel elosztva) nagyvonalúan 19 millióként könyvelt el, holott a jelzett jövedelem jóval közelebb van a 20-hoz.

Összességében elmondható, hogy a honatyák vagyonát innentől kezdve még nehezebb lesz átlátni. Amint azt Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója korábban a 24.hu-nak elmondta, az Orbán-kormánynak sikerült megtalálnia és átvennie azt, ami rosszabbul működött az Európai Unióban.

Az érkező hidegfront hatására pár fokkal mérséklődik a hőség, de jelentős mennyiségű csapadék továbbra sem várható.