Az agrárhitel-moratóriumról kihirdetett kormányrendelet a nemzetközi szabályozásokból adódó ügyfélkockázati besorolás romlása miatt elnehezíti az igénybe vevő ügyfelek jövőbeli hitelezhetőségét, amely pénzügyi szempontból is jelentős kockázatot hordoz – figyelmeztetett a Magyar Bankszövetség keddi közleménye.
A szakmai szervezet szerint ugyanis a szabályozás a bankok által javasolt és pénzügyileg egyes esetekben indokolt tőkemoratóriumot meghaladva teljes körű moratóriumot kínál egyes agrárágazatok számára. Ugyanakkor a bankszövetség arra is felhívja a figyelmet, hogy a szélsőséges időjárás hatására, továbbá a fejlődési ütem megőrzése érdekében az agrárszektorban további, jelentős bankhitel bevonására lesz szükség.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter azonban nem emiatt aggódik, és az általa kiadott közleményben a Magyar Bankszövetséget vádolja „a hitelmoratóriummal kapcsolatos félrevezető, negatív következményeket sugalló kommunikációval”. Mint írta, a hitelmoratórium lehetővé teszi, hogy a bajba jutott mezőgazdasági szereplők 2023 év végéig felfüggesszék hiteleik törlesztését, ezáltal csökkentve a szélsőséges időjárási körülmények miatt hirtelen rájuk nehezedő terheket.
A tárcavezető azt hangsúlyozta, hogy az arra rászoruló agrárvállalkozások „saját helyzetük mérlegelését követően lehetőségük van eldönteni, hogy kívánnak-e élni a moratórium adta lehetőséggel vagy sem”. A bankokat pedig azért hibáztatta, hogy nem tettek eleget „a szektort érintő problémák banki kezelésének”.
Hitelmoratóriumot adnak a gazdáknak az aszály miatt