Nyílt levelet írt Gyöngyösi Márton, a Jobbik elnöke elődjének, Jakab Péternek. A pártelnök csütörtökön a közösségi oldalán publikálta a terjedelmes írást, amelynek első részében hosszan méltatta Jakab múltbéli ténykedését. Felidézte a 2018-as választás utáni időszakot: nem túlzás azt mondani, hogy Jakab Péter volt „az az ember, akit látva sokan éreztük úgy, hogy megtaláltuk azt a politikust, aki végre győzelemre vezetheti közösségünket. Az a Jakab Péter, akit akkor hallottunk, egy intelligens, felkészült politikus volt, aki értett a mindennapok nyelvén, de nem futott el a komoly szakmai kérdések elől sem.”
Menet közben azonban Jakab megváltozott, egyetlen tanácsadója által megalkotott buborékjába zárkózott – utalt Gyöngyösi a Jobbikban gyakran emlegetett Molnár Enikő szerepére. A pártelnök később még élesebben fogalmazott: „Engedd meg, hogy elmondjam, hogy milyenné váltál azóta: egy görcsbe rándult arccal, szélsőbalos proletár eszméket vadul üvöltöző politikus lett belőled, akiből a közélet mémeket gyárt.” Gyöngyösi kifogásolta azt is, hogy Molnár Enikő a minap megzavarta Potocskáné Kőrösi Anita miskolci fórumát. (Ahogyan arról beszámoltunk: Molnár Enikő indulatos módon azt kérte számon, hogy a kormánypárti Magyar Nemzet hogyan értesülhetett hamarabb a Potocskáné által beadott etikai beadványról, mint ő, akivel szemben az eljárás indult.)
Elítélte Jakab Pétert a Jobbik etikai bizottsága, de büntetni nem fogjákGyöngyösi Márton nyílt levelében azt írta, hogy személy szerint szívesen dolgozna újra együtt azzal a Jakab Péterrel, akit egykor megismert. Ha azonban „neked az a tanácsadó kell, aki mellett elvesztetted a családodat, elvesztetted az előválasztást, elvesztetted az országgyűlési választást, elvesztetted az elnökségedet, elvesztetted a frakcióvezetőségedet, elvesztetted minden tekintélyedet és elvesztetted a hiteledet, nem foglak visszatartani sem”. A pártelnök hozzátette: „Ha menni akarsz, add vissza a mandátumodat, lépj ki a pártból”.
Jakab szintén a közösségi oldalán visszautasította Gyöngyösi vádjait, és közölte: „ha az az új jobboldali politika, hogy úgy beszélsz, mint a Fidesz, az soha nem lesz az én politikám”. Bejelentette, hogy kilép a Jobbikból, de parlamenti mandátumát nem adja vissza, hanem független képviselőként folytatja.
„Te a Jobbik új elnökeként ma választás elé állítottál: ha maradok a nép pártján, ha továbbra is nyersen, őszintén, karcosan akarok kiállni a válság vesztesei, az Orbán-rezsim károsultjai mellett, akkor nincs helyem a Jobbikban. Nos, Marci, akkor nincs helyem a Jobbikban. Ha a nép és a Jobbik között kell választanom, nem kérdés, melyiket választom” – vágott vissza a pártelnöknek Jakab Péter. Kitért arra az „az ellenzéki körökben terjedő szóbeszédre” is, miszerint a fideszes Rogán Antal „megüzente az ellenzékbe beépült embereivel, hogy maradjunk csendben, meg ne próbáljuk kihasználni a válság miatti elégedetlenséget”. Jakab Péter megjegyezte: „Nem tudom Marci, hogy te Rogán embere vagy-e, csak azt, hogy csendet kértél tőlem”.
Mégiscsak sikerülhetett Jakab Péternek eltüntetnie 103 milliót a Jobbik pártkasszájábólHivatali visszaélés és hűtlen kezelés miatt feljelentették Jakab PétertKerestük Gyöngyösi Mártont, kérve, hogy reagáljon Jakab Péter távozásának hírére. Jakab Pétertől azt kérdeztük, a kilépéséből következik-e az is, hogy új pártot alapít. Cikkünk megírásáig egyikük se válaszolt. A Jobbik sajtóközleményt adott ki: „Meglepődöttség nélkül, de sajnálattal vettük tudomásul, hogy Jakab Péter és tanácsadója az utolsó pillanatig nyitva álló együttműködés helyett a szakítást választották.”
Jakab Pétert az ellenzéki kudarccal végződő parlamenti választás után a Jobbik tisztújító kongresszusa megerősítette pártelnöki tisztségében, amelyről aztán ő maga mondott le. Később leváltották a parlamenti frakció éléről.
A pártalapítás lehetősége jó ideje téma a Jobbikban, főként azóta, hogy Jakab Péter nem használja a Jobbik szimbólumait, viszont A nép pártján elnevezéssel saját kezdeményezést indított. „Körülbelül 200 százalék, hogy Jakab Péter saját pártot alapít” – ezt még múlt hónapban mondta lapunknak egy név nélkül nyilatkozó jobbikos politikus.
„Körülbelül 200 százalék, hogy Jakab Péter saját pártot alapít”Hivatalos bejelentés még nincs. A témával foglalkozó legutóbbi cikkünkben Molnár Enikő arról beszélt, hogy Jakab Péter nem pártot vagy mozgalmat, hanem olyan összetartó közösséget szervez, amelyhez már eddig is sok csalódott ellenzéki csatlakozott. Az, hogy a Jakab által életre hívott közösség a későbbiekben párttá alakul-e, elsősorban attól függ, hogyan alakul a Jobbik politikája – állította.
Jakab kilépése után több mint valószínű, hogy a pártalapítás bejelentése tényleg csak idő kérdése (ahogyan a Jobbikban eddig is tényként kezelték). Nincs olyan információnk, hogy a parlamenti frakcióból lenne bárki, aki követné Jakab Pétert. Persze: a Jobbik szövevényes történetéből kiindulva mérget semmire sem lehet venni. Nemrég tíz jobbikos helyi szervezet szűnt meg a Jakab elleni fellépés miatt.
A Jobbik a 2018-as választás után élt át komoly szakadást, akkor a Toroczkai László által vezetett szárny vált ki a pártból, és alakította meg a Mi Hazánkat. 2022-ben a Mi Hazánk bekerült az Országgyűlésbe. Más távozó jobbikosok is próbálkoztak párt létrehozásával – Bencsik János, Varga-Damm Andrea vagy éppen Volner János –, de ezek a kísérletek mindeddig nem bizonyultak sikeresnek.