Kezdés után negyed órával, péntek délután 5 óra 45 perckor már több ezer ember jelent meg azon a tüntetésen, amelyet a Lehet Más a Politika hirdetett meg Budapesten az Agrárminisztérium épülete elé, tiltakozásul a fakivágási korlátozások feloldása ellen.
Tiltakozás az erdeink tarvágása ellen, és a nemzeti parkok területének eladása ellen címmel rendezett demonstráción 8,6 ezren jelezték, hogy ott lesznek és mintegy 49,3 ezren jelezték, hogy érdekli őket az esemény Ebből az lett, hogy a fél 6 órai kezdés előtt negyed órával még körülbelül 4-500 ember jelent meg a helyszínen, fél 6-ra ez a szám nagyjából 1500-2000-re duzzadt. Az Agrárminisztérium korábbi épületének jobb oldalán, a Vértanúk terénél gyülekeznek a demonstrálók, helyaszíni tudósítónk a tömegben látta már az LMP prominenseit, Keresztes László Lórántot, Csárdi Antalt és Ungár Pétert, illetve a momentumos Fekete-Győr Andrást és Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármestert is. Háromnegyed hat körül a tömeg már a Vértanúk terétől a Kossuth térig és a Nádor utca elejéig ért.
Anélkül is lehetett volna növelni a fakitermelést, hogy a védett erdőket prédává tették volna, és amúgy is alkotmányellenes az egészAz Agrárminisztérium korábbi épületéhez, vagyis a Kossuth térre meghirdetett esemény leírásában az LMP felidézi, hogy egy augusztus 5-i rendelettel az Orbán-kormány felülírta az erdő- és természetvédelmi törvényt, így a jövőben könnyebben lehet természetvédelmi területen tarvágást végezni. Lazítottak a fakitermelésre vonatkozó szabályokat. Felmerült, hogy a nemzeti parkok területének egy részét is értékesítik.
„Ez ellen minden eszközzel tiltakoznunk kell, mert épp most tervezik tönkretenni a gyermekeink jövőjét!”
- olvasható a leírásban.
A beszédek este hat órakor kezdődtek. Első felszólalóként Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester azt mondta a tarvágás Orbán Viktor kormányának az új jelszava, de ő és a kormánya sem számított széles körű ellenállásra, amikor döntött az erdők kiirtásáról. Budapest IX. kerülete folytatja, hogy fákat ültet, zöld felületeket teremt befektet a közintézmények energetikai korszerűsítésébe és emeli a támogatási összegeket. – Ha erdőszerte tarvágás folyik, akkor egészen biztos, hogy végünk van, elpusztul a világ, és nem lesz a sírjára virág – fejezte a felszólalását.
Schmuck Erzsébet ezután azt mondta, „az erdők elpusztítása nem játék, Orbán Viktor nem játszhat a gyermekeink, unokáink és a mi életünkkel sem”, aztán emlékeztetett, hogy Magyarországon jelenleg kétmillió hektár erdő van, a klímasemlegesség biztosításához viszont ennek a hatszorosára lenne szükség.
A tüntetésen felcsendült a „Nem hagyjuk!” rigmus is, Pap Dániel, az Extinction Rebellion Magyarország 20 éves aktivistája pedig hatalmas közönségsikert aratott azzal a kiszólásával, hogy
„láncoljuk magunkat oda minden fához”, aztán jöhet rendőr, pénzbírság vagy a sokkoló. A tiltakozás jövő szerdán a Széchenyi téren folytatják.
Utána Keresztes László Lóránt, felhívta a figyelmet Utána Keresztes László Lóránt, az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke arról beszélt,, hogy a Fidesz 12 alatt felszámolta a környezetvédelem eszközeit, és felhívta a figyelmet, hogy most fideszes polgármesterek is kiálltak a fakivágás ellen. Nekik tapsot kért és kapott. Elárulta, levélben kérte Orbán Viktort a rendelet visszavonására, Novák Katalint pedig arra, hogy lépjen fel a természetkárosítás ellen.
Több mint ötezren vagyunk – jelenti be háromnegyed hétkor az egyik szervező. – Ha sokan összefognak, ki tudnak állni a környezetpusztítás mellett... bocsánat, ellen – követ el utána egy kis nyelvbotlást.
Tóth Sándor Péter, a Polgárok a Pályán az Élhető Környezetért Egyesület alelnöke arról beszélt, hogy Budapest nem terepasztal, hanem élőhely, ez Magyarország egészére is ugyanígy igaz. A kormány nem teheti meg, hogy mindenre csak a saját érdekei szerint tekint. Emlékeztetett, hogy 2017-ben még Áder János is visszadobott egy hasonló kormányrendeletet, ami engedélyezte volna az erdőirtást. Ezt követően megkért mindenkit, hogy locsolja a környezetében lévő fákat, mert az önkormányzatok nem tudják megfelelően ellátni ezt a feladatot.
Kerék Dominik, a Fridays For Future Magyarország aktivistája előbb szimbolikusan egy fűrésszel bemutatta a tarvágást, majd egyebek között arról beszélt, a Fidesz arra számít, hogy úgyis haza fognak menni, de szerinte erre rá kell cáfolni.
Ungár Péter beszédének elején azt ígérte, hogy a szokásos ellenzéki performanszokkal szemben konkrétumokat is fog mondani. Ezt követően Orbán Viktor egy korábbi beszédét idézte, amiben a miniszterelnök még olyan szavakat használt, amiben fogékonynak tűnt a környezetvédelemre. Ungár Péter közölte, a klímaváltozás nem Orbán Viktor hibája, az viszont igen, hogy nem készíti fel az országot a klímaválság hatásaira.
A természetrombolás nem a szegényekről szól, ők se fognak tudni nedves fával fűteni - mondta. Mint közölte, nem ez a tüntetés lesz, ami megbuktatja Orbán Viktort, de azt ígérte, hogy meg fogják akadályozni a természetrombolást. Kilátásba helyezte, hogy élőlánccal fogják meggátolni a fák kivágását. Ez nem a küzdelem vége, a küzdelem most kezdődik. Riadóláncokat kell alapítani, hogy az ország minden egyes pontján ott lehessenek, amikor ki akarják vágni az erdőket - mondta az ellenzéki politikus. Ha ilyen módon tíz alkalommal sikerülni megakadályozni a fák kivágását, akkor tizenegyedikre meg fog hátrálni a kormány - ígérte az LMP frakcióvezetője.
Az esemény szervezője szerdán 18 órára a Széchenyi István térre helyezett kilátásba újabb tüntetést. A hivatalos közlés szerint több mint ötezren gyűltek össze. A beszédek végeztével a tömeg a Kossuth térre indult át, ahol csendes ülődemonstrációba kezdtek.
Később több százan inkább a Margit híd felé indultak el, odaérve el is torlaszolták azt.
Az ebből keletkezett fennakadás okozott némi feszültséget, este nyolc óra előtt azonban a nagy erőkkel kivonuló készenléti rendőrök leszorították a hídról a tüntetőket, akik élőlánccal próbálták megakadályozni ezt.
A tüntetők elkezdtek folyamatosan szállingózni, este kilenc óra előtt már csak mintegy 30-40-en maradtak a Margit hídon. A készenlétisek igazoltattak néhány embert, de atrocitás sem ekkor, sem korábban, a leszorításnál nem történt.
A demonstráció Facebook-eseményének csütörtöki bejegyzésében Kretiler-Sas Máté, az esemény egyik főszervezője meglepő őszinteséggel beszélt az ellenzéki pártok mostani helyzetével összefüggésben. Bejegyzésében úgy fogalmazott: „Pontosan tudjuk, hogy az ellenzéki pártok most nem túl népszerűek, meg is értjük, hogy miért. Azonban mi egy zöld párt vagyunk, azért jöttünk létre, hogy megvédjük a természeti értékeinket. Kötelességünk mindent megtenni az erdőirtások megakadályozása érdekében, azért kapunk az adófizetők pénzéből állami támogatást, hogy abból most színpadot béreljünk, szórólapot nyomtassunk és hirdessük az eseményt. Nem akartunk civil álruhát ölteni, de meghívtunk minden releváns civil szervezetet, pontosan annyian mondtak igent, akik fel fognak szólalni az LMP-s politikusok mellett.”
Hozzátette, elfogadják, ha valaki most nem akar pártrendezvényen részt venni, mégis azt kérik, hogy menjenek el a demonstrációra minél többen.
Székesfehérvár polgármestere, a fideszes Cser-Palkovics András és Karácsony Gergely budapesti főpolgármester már jelezte, hogy nem engedi, hogy bárki hozzányúljon a városa erdőihez. Tiltakozott a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ), amelyet Schmidt Jenő, a Somogy megyei Tab település fideszes polgármestere vezet.
Karácsony Gergely szerint Budapest nem engedi meg a fakivágást, sőt, szigorítani akarSzékesfehérvár fideszes polgármestere nem hagyja, hogy kivágják a város erdőitFideszes polgármester vezette szervezet kéri Orbán Viktortól a tűzifarendelet visszavonását