A forint hétfői gyengülését egyértelműen a Standard&Poor’s hitelminősítő döntése indította el. A cég ugyanis magyar adósságbesorolás szintjét megtartva a kilátásokat semlegesről, negatívra módosította a magyar gazdaság előtt álló kihívások (uniós pénzek hiánya, magas gázárak, jogállami problémák) miatt. Ezt azt jelenti, hogy a következő lépés akár a magyar államadósság leminősítése is lehet.
Nagyot zuhant a forint, egyetlen nap alatt hét forintot emelkedett az árfolyamaA mai gyengülés mögött is a forint elleni spekuláció, illetve a megugró világpiaci energiaárak állnak. Az elmúlt hónapokban bebizonyosodott, hogy a forint árfolyama érzékeny a gázpiaci hírekre, magas – 90 százalékos – orosz kitettség miatt. Amint felfele ugranak az energiaárak, az a forint gyengülésében is lecsapódik.
A befektetők eközben már a második negyedéves GDP adatra várnak, amit szerda reggel publikál a KSH. Az elemzők még hat százalék feletti éves növekedést várnak, ezt nehezen fogja felülmúlni a valóság – így komoly forintérőstő hatása feltehetőleg nem lesz a GDP adatnak.
Nagy kérdés, hogy csütörtökön miként reagál a jegybank a GDP adatra és a forintgyengülésere vagyis emel-e kamatot a Magyar Nemzeti Bank, bár jelen esetben nincs garancia arra sem, hogy egy kisebb kamatemelés erősítené a forintot. A forintgyengülés mögött egyértelműen strukturális problémák állnak: az uniós pénzek hiánya, a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága, jogállami problémák, magas energiaárak. Érdemi forinterősödés csak akkor várható, ha ezekre gazdasági, politikai problémákban tartós és hiteles megoldás születne, ám ezeknek semmi jele.
Leminősítésre utaló negatívra módosította Magyarország hitelkilátásait a Standard & Poor's