tél;fűtés;gázár;közvélemény-kutatás;rezsi;áramár;energiaválság;

- A lakosság nagy része fél attól, hogy télen megugranak a rezsiköltségek

Ennek kivédését illetően ugyanakkor a többség még bizonytalankodik - összegezhetők a tegnap közzétett különböző közvélemény-kutatások eredményei.

Az energiavészhelyzet miatt a magyarok 40 százaléka havi 30 ezer forinttal is többet fizethet majd az áramért – derül ki a Gorenje legfrissebb kutatásából. Ehhez képest tízből öt magyar nem tudja kiszámolni, a jövőben milyen többletköltséggel járhat az otthonában található háztartási gépek működtetése. A válaszadók a háztartási gépek közül a legnagyobb fogyasztónak a hűtőt, a mosógépet és a sütőt tartják. A felmérésben részt vevők 40 százaléka ugyanakkor nem tervez háztartásigép-használati szokásain változtatni, nagy részük pedig korszerűbb gépre sem váltana.

Az Ikea által megkérdezetteknek ugyanakkor mindössze 13,3 százaléka mondta azt, hogy nem tervezi az idei őszi-téli szezonban háztartási intézkedésekkel csökkenteni költségeit. A legtöbben, a megkérdezettek 47,7 százaléka lejjebb tekeri a fűtést, ha elmegy hazulról, vagy nem használja a szobát. 43,6 százalék akkor is csökkenti az otthoni hőmérsékletet, amikor a lakásban tartózkodik, 33 százalék pedig csak kiválasztott helyiségeket fűt. A legnagyobb, 27,1 százalékos arányban a 22 Celsius-fokot tartják megfelelő hőmérsékletnek. A megkérdezettek mindössze másfél százaléka elégedne meg 19 foknál hűvösebb hőfokkal, 3,1 százalék viszont 25 fokos vagy annál is magasabb belső hőmérsékletet igényel. A megkérdezettek 11,9 százaléka jelentősen, 58,2 százaléka pedig 1-2 fokkal lejjebb tekeri az idei télen a termosztátot.

A Generali Biztosító friss, reprezentatív kutatása szerint a hazai lakosság 71 százaléka úgy véli, a közeljövőben az áram-, gáz- és vízfogyasztás igényel leginkább tudatosságot. A felmérés szerint minél idősebb valaki, annál jelentősebb számára ez a kérdés. A pénzügyekre a magyarok fele, a környezetvédelemre 37 százalék tervez nagyobb figyelmet fordítani. De egyre fontosabbnak tartják a tudatosságot az egészséges életmód vagy éppen gyermeknevelés kapcsán is. A 18-65 év közötti lakosság fele az átlagosnál tudatosabbnak érzi magát a mindennapokban, miközben az emberek egyre nyitottabbak a tudatos jelenlét és a meditáció iránt, hogy leküzdjék a bizonytalanságot és a stresszt – áll a Generali közleményében.

Visszaszorulnak a civilek.