Aláírta pénteken a megszállt ukrajnai területek Oroszországhoz csatolásáról szóló "megállapodásokat" Vlagyimir Putyin orosz elnök a "szakadár ukrajnai területek vezetőivel" - az eseményt a RIA Novosztyi orosz hírügynökség élőben közvetítette a Facebookon.
Putyin beszédében úgy vélekedett,
„Kijevnek tisztelettel kell viszonyulnia a Donyec-medencei és a »felszabadított területeken« élő emberek választása iránt, csak – mint mondta – ez vezethet békéhez”. Szerinte „az új területeken élő embereknek a választáshoz való joga »elidegeníthetetlen jog, amely az ENSZ Alapokmányában is rögzítve van«”. „Az emberek egyértelmű döntést hoztak a »népszavazásokon«” – mondta, hozzátéve, hogy aláírja az Oroszországhoz való csatlakozásukról szóló „megállapodásokat”.
Az orosz elnök „hősnek” nevezte a „nagy Oroszországnak” a „különleges katonai műveletben” elesett katonáit és tisztjeit, és egyperces csönddel emlékezett meg rájuk.
Az orosz elnök beszédében ismét siránkozott a Szovjetunió 1991-es felbomlása miatt. Mint mondta,
„a Szovjetunió pártelitjei 1991-ben Belavezsszkaja Puscsában a nép akarata ellenére leromboltak egy nagyszerű országot, ami nemzeti katasztrófához vezetett”.
Mindazonáltal, tette hozzá, „Oroszország nem törekszik a Szovjetunió visszaállítására”. Mégis, mint fogalmazott, a „Nyugat arra számított, hogy Oroszország még a kilencvenes években összeomlik”.
Ezután a Nyugaton élcelődött. Mint mondta, a Nyugat nem igazán tud nyomást gyakorolni Moszkvára a szankciókkal, ezért „szabotázsra” váltott, utalva ezzel az Északi Áramlat 1 és 2 gázvezetékeken bekövetkezett robbanásokra.
Célzott támadás okozhatott szivárgást az Északi Áramlat gázvezetékekenEgy negyedik helyen is szivárog a gáz az Északi ÁramlatbólAz orosz elnök beszédében külön fejezetet szentelt a Nyugat ekézésének. Úgy vélekedett, hogy a „nyugati hegemónia összeomlása, amelyet már elkezdődött, visszafordíthatatlan”. Az orosz elnök véleménye szerint a világ „belépett a forradalmi, alapvető jellegű átalakulások korába, új fejlődési központok vannak kialakulóban”.
Putyin „politikai mazochistáknak” azokat, akik „készek a Nyugat szabályai szerint élni”. „A Nyugat egyértelműen, régóta ábrándozik. Most, hogy szankciós villámháborúba fogtak Oroszország ellen, azt hitték, hogy még egyszer a saját elképzelésük alapján alakíthatják az egész világot. De, mint az kiderült, egy ilyen »rózsás kilátás« távolról sem izgat mindenkit – talán csak a politikailag teljesen mazochistákat és a nemzetközi kapcsolatok nem hagyományos formáinak híveit” – fogalmazott.
Putyin szerint az Egyesült Államok „a rablás és zsarolás politikáján kívül semmit sem tud kínálni a világnak”. „Oroszország tisztában van személyes felelősségével a nemzetközi közösség előtt, és mindent megtesz, hogy »kijózanítsa a forrófejűeket«.
Nyilvánvaló, hogy a jelenlegi neokoloniális modell kudarcra van ítélve, de, megismétlem, hogy valódi tulajdonosai a végsőkig ragaszkodni fognak hozzá, egyszerűen nem tudnak mit kínálni a világnak, csak ezt a rabló és zsaroló modellt”
– jelentette ki.
Szerinte az Egyesült Államok „a következő mintát szokta követni:
lopással, zsarolással és vesztegetéssel elvesz valamit, miközben olyan gátlástalanul hazudozik, mint (Joseph) Goebbels (náci propagandaminiszter)”.
Kijelentette, hogy Oroszország számára „elfogadhatatlan a harmadik nem gondolata”.
„Vajon azt szeretnénk, hogy itt, a mi országunkban, Oroszországban »anya« és »apa« helyett »szülő 1«, »szülő 2«, »szülő 3« legyen? Teljesen megőrültek? Talán azt akarjuk, hogy már általános iskoláinkban hanyatláshoz és kihaláshoz vezető perverziókat kényszerítsenek rá a gyerekekre, hogy azt verjék a fejükbe, hogy a nőn és a férfin kívül létezik még néhány nem, és azt javasolják nekik, hogy végeztessenek nemátalakító műtétet? Talán ezt akarjuk az országunk, a gyerekeink számára? Számunkra mindez elfogadhatatlan”
– fogalmazott.
Putyin szerint a „Nyugat nem számított arra, hogy számos ország
nem »hunyászkodik meg« az Oroszországi Föderáció elleni szankciós villámháború során, és a vele való együttműködést választja”.
A teljes ideológiai és kultúrharcos eszmefuttatást Putyin azzal fejelte meg, hogy azt állította, „sokan gondolkodnak úgy világszerte, mint Oroszország”.
Világszerte, köztük Európában és az Egyesült Államokban, mint már mondtam, sokan vannak, akik hozzánk hasonlóan gondolkodnak, és érezzük, látjuk a támogatásukat”
– jelentette ki.
Putyin felszólította az ukrán felet, hogy azonnal hagyjon fel a harci cselekményekkel, és térjen vissza a tárgyalóasztalhoz.
Az Európai Bizottság Facebook-bejegyzésében tiltakozott az orosz fél lépése ellen. Mint írták, „a Krím, Herszon, Zaporizzsja, Donyeck és Luhanszk Ukrajna része”.
„Az EU nem ismeri el, és soha nem fogja elismerni ezt az illegális annektálást”
– hangsúlyozták.
„Megerősítjük az Oroszország elleni szankcióinkat, és továbbra is jelentős támogatást fogunk nyújtani Ukrajnának, addig, ameddig csak kell” – közölték.
Még Putyin beszéde előtt Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője bejelentette, hogy
Oroszország elleni agressziónak fogják tekinteni a most Oroszországhoz kerülő ukrajnai területek elleni csapásokat Ukrajna részéről.
"Nem is lehet másként" - tette hozzá.
Peszkov korábban már bejelentette, hogy pénteken aláírják azokat a dokumentumokat, amelyek értelmében az oroszok által megszállt donyecki, luhanszki, zaporizzsjai és herszoni területeket Oroszországhoz csatolják.
Mint arról mi is beszámoltunk korábban, Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtök éjszaka aláírta a „Zaporizzsja és Herszon megye függetlenségét elismerő” rendeleteket az említett térségekben, illetve a Donyeck és Luhanszk megyékben szeptember 23. és 27. között tartott „népszavazások” után (A "Donyecki" és "Luhanszki Népköztársaság függetlenségét" Moszkva már februárban elismerte). Ezek eredményét Oroszországon kívül egyetlen más ország sem ismerte el legitimnek. A helyi hatóságok által közzétett „eredmények” szerint az emberek 93-99 százalékos arányban „támogatták az elcsatolást”.
Oroszország függetlennek ismerte el Herszon és Zaporizzsja megyétVéget ért a "népszavazás" a megszállt ukrán régiókban, toronymagasan vezetnek az igenekÚjra megcsonkítják Ukrajnát