Simor András;Magyar Nemzeti Bank;infláció;kamatemelés;

2022-10-17 11:59:00

Simor András: Példátlan szakmaiatlanságról, szolgalelkűségről és kapkodásról tanúskodik, amit az MNB csinál

A volt jegybankelnök lemondása óta első alkalommal bírálta a korábban általa vezetett intézményt. 

„Amikor közel tíz éve, elnöki mandátumom lejártakor elhagytam a Magyar Nemzeti Bankot, megfogadtam, hogy utódaim döntéseit nem fogom kritizálni, nem fogok hátrafelé üzengetni. Eddig tartottam magam ehhez, de mindennek van határa” - kezdte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábbi elnöke cikkét, mely a hvg360-on jelent meg.

Simor András mindezt azzal indokolta, hogy 

Felidézte, szeptember 27-én Matolcsy György váratlanul lezárta a 16 hónapig tartó kamatemelési ciklust. „Ennek ellentmondóan a 2022–2023-as évekre vonatkozó inflációs előrejelzését a jegybank a júniusban kiadott Inflációs jelentéshez képest 2,5, illetve 5 százalékponttal felfelé módosította! Ezt aligha lehet az alelnök által említett inflációs fordulatnak tekinteni. Hacsak az infláció gyorsulását nem tekintjük fordulatnak” - értékelt a szakember. Szerinte kiszámítható volt a pénzpiaci szereplők reakciója a bejelentésre: „egyirányú utcában gyorsan lehet előre haladni.”

Úgy véli, ha a a jegybank nem védi a forintot, akkor kisebb kockázattal lehet spekulálni ellene, ennek következtében a forint az euróval szemben szeptember vége és október közepe között, vagyis mindössze két hét alatt több mint hat százalékot vesztett értékéből, és a piac tovább gyors gyengülésre számított. Idei teljesítményével a forint az argentin peso és a török líra társaságában a világ három leggyengébben teljesítő devizája közé sodródott.

Kritikával illette a miniszterelnök magyarázatát, miszerint „szankciós infláció” van, illetve utasította a pénzügyminisztert és megkérte a jegybankelnököt a pénzromlás ütemének megfelezésére. 

„Vajon ez eddig miért nem jutott eszébe? Miért kellett megvárnia, hogy az infláció mértéke a húsz százalékot is meghaladja, amellett, hogy az MNB friss prognózisa szerint még hónapokig gyorsulni fog? Miért várta meg az MNB a miniszterelnöki instrukciót? Magától nem tudta a dolgát?” - sorolta kérdéseit. Értelmezése szerint 

Megjegyezte, nem történtek olyan forradalmi változások a világgazdaságban és a nemzetközi pénzügyi folyamatokban, melyek az MNB történetében az egyszeri, legnagyobb kamatemelést indokolná. Simor András azzal zárta írását, hogy manapság másutt a világban is megesik, hogy egy döntéshozó szarvashibát vét. Példaként a még egy hónapja sem működő brit kormány fedezetlen adócsökkentési csomagja majdnem bedöntötte a brit államkötvények és az angol font piacát. „Kormányzati hitelesség nélkül pedig sem sikeres gazdaságpolitika, sem sikeres gazdaság, sem stabil fizetőeszköz nincs.”