MNB;spekuláció;kamatemelés;forinterősödés;

- Brutális kamatemelést jelentettek be Matolcsyék

Az alapkamat 13 százalékon tartása mellett 18 százalékra emelte egynapos kamatát az MNB – jelentette be Virág Barnabás, az MNB alelnöke.

Csütörtökön rendkívüli ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa (MT), ahol a két hete tartó forintgyengülés elleni intézkedéseket hoztak a jegybankárok. Az MNB szeptember végén jelentette be, hogy 13 százalékon lezárja a kamatemelési ciklusát, ezt követően vészesen gyengülni kezdett a forint. Az euró a 400-410 forintos szintekről egészen 434,1 forintig szaladt, naponta újabb történelmi mélypontra kerülve.

Az MT mostani értékelése szerint az elmúlt két hétben bekövezett forintgyengülés mögött két fő tényező húzódott meg: az energiaszámlához kapcsolódó folyamatos és jelentős devizavásárlás a cégek részéről, illetve a forint elleni spekuláció. A két forintgyengítő hatás jegybanki beavakozást igényelt, nem nézhettük tétlenül, hogy forintgyengülés a devizapiacot és az infláció csökkentését veszélyeztesse – mondta Virág Barnabás online Washingtonból közvetített videobejelentésében.

A megoldásként az MT célzott intézkedésekkel reagál: a jegybank döntése szerint az energiaimporthoz szükséges devizát a jegybank közvetlenül biztosítja az év végéig a magyar energiaimportőröknek, így nem kell a devizapiacon megvásárolniuk az eurót. A döntés azt is jelenti, hogy a jegybank devizatartalékok csökkenésével ad eurót a gázimportőr cégeknek.

A forint elleni spekuláció kivédésére az MNB új „terméket” vezet be a bankok számára az egynapos betéti tendert, amely keretében 18 százalékon fogadja be az egynapos betéti felajánlásokat. Ez azt jelenti, hogy a jegybank a 13 százalékos alapkamat fenntartása mellett gyakorlatilag 18 százalékra emeli a jegybanki kamatot. Az egynapos betéteti tendereket az MNB mindaddig folytatja, amíg nem stabilizálódik a forintpiac.

A bejelentése előtt és után is látványosan erősödött a forint: csütörtökön a csúcs még 434 forint felett volt, péntek reggel már 428 forintért adták az eurót, a bejelentések után 416 forintig esett az euró ára. 

A kormány szerint a hazai áramhálózat nem képes több napelemet kezelni, ezért a rendszer - uniós pénzeket igénylő - felújításáig nem teszik lehetővé továbbiak csatlakozását.