Eddig 23 szegedi, hódmezővásárhelyi, bordányi, domaszéki és szentesi iskolából összesen 663 pedagógus írt alá egy közös nyilatkozatot arról, hogy elítélik az Orbán-kormány megfélemlítési módszereit és közösen sztrájkolnak, amennyiben egyiküket kirúgják, vagy más módon szankcionálják, amiért kiállnak az oktatás jobbá tételéért - írja a hvg.hu.
A nyilatkozathoz ugyanakkor további csatlakozókat is várnak. Úgy fogalmaztak:
„Kijelentjük, hogy itt helyben, Szegeden és környékén nem tűrjük, hogy bárkit meghurcoljanak, ha a jelenlegi oktatáspolitikával szemben jogosan és határozottan fellép. Amennyiben ez megtörténne, a nyilvánosság minden rendelkezésünkre álló erejével fogjuk megvédeni kollégáinkat, legyen az óvodai, iskolai, gimnáziumi vagy a szakképzésben dolgozó munkatársunk! Egységesen állunk ki egymásért!”
A nyilatkozatot Milodánovics-Hegyi Adrienn szegedi tanár kezdeményezte több más kollégájával közösen. A pedagógus a lapnak azt mondta: nyilatkozatuk azt jelenti, hogy 300 budapesti kollégájukhoz hasonlóan ők is sztrájkba kezdenek és közös demonstrációkat tartanak, amennyiben valakit az oktatásügyi kiállásáért szankcionálnak. Hozzátette azonban, hogy egyelőre a meglehetősen beszűkített sztrájktörvény ellenére is ezt a megoldást választják, de más fellépési formákban is gondolkodnak.
A nyilatkozatban kiemelték, nem hagyják, hogy megosszák őket, egységesen lépnek fel az oktatás bármely részterületének képviseletében az óvodáktól az általános iskolákon át a gimnáziumokig, a Szakképzési Centrumok intézményeitől a tankerületi iskolákig.
A szegedi Dugonics térre csütörtök délutánra élőláncot hirdettek, ezt jelentős részben szintén az aláíró helyi pedagógusok szervezik - ismertette Milodánovics-Hegyi Adrienn. Mindazonáltal a tervek szerint akkor is lesz munkabeszüntetés, ha senkit nem rúgnak ki, ugyanis október 27-én a szakszervezetek által meghirdetett országos sztrájkhoz is csatlakoznak.
„Helyi igény volt, hogy fogjunk össze, ne hagyjuk, hogy leszalámizzanak minket, vagy egy-egy kollégát kiemeljenek, és Kölcsey tanáraihoz hasonlóan, példát statuálva, elszigetelten megbüntessenek”
- mondta Milodánovics-Hegyi Adrienn azzal kapcsolatban, hogy az akció alulról szerveződött meg. Hozzátette, később is szeretnének még hasonló akciókat szervezni. Abban próbálnak bízni, hogy előbb-utóbb a kormányzatnak is muszáj lesz komplexen foglalkoznia az oktatás problémáival. A jelenlegi helyzet azonban siralmas:
„Időhúzás zajlik, nincs kommunikáció, csak a bérkérdésről hajlandók egyáltalán bármit mondani, azt is csupán anyagi haszonszerzésként értelmezik”
- vázolta a helyzetet a pedagógus.
Hozzátette, minden más követelést - például az intézményi autonómiát, a tanárok és diákok leterheltségét, az önálló oktatási minisztérium létrehozását és eleve az egyeztetések szükségességét - figyelmen kívül hagynak. Ígéretet persze sokat kaptak már, de ezzel kapcsolatban sincsenek tárgyalások, csak a kormányinfón jelentenek be valamit időről-időre - mondta.
Több száz pedagógus kész beszüntetni a munkát, ha bármelyik kollégájukat súlyos retorzió ériEgyszer sem volt annyi betöltetlen álláshely az oktatási szférában az elmúlt években, mint 2022 második negyedévébenEgyszerű, a tiltakozásokat ellenző tanárként mutatta be a Fidesz budaörsi elnökét a Hír TVMiközben a tanároktól sajnálják a pénzt, saját magukra annál többet költöttek a tankerületekben