Az eredetileg tervezett jövő tavasz helyett már az idei évben a NATO európai támaszpontjára kerülhetnek az Egyesült Államok korszerűbb atomfegyverei - írja értesüléseire hivatkozva a Politico.
A lap azt is tudni véli, hogy ez a B61-12-es, levegőből ledobható gravitációs bomba, amellyel a régebbi típusokat cserélhetik le. A fejlesztési program már évek óta nyilvános a költségvetési dokumentumokban, és Washington szerint erre azért van szükség, hogy a készlet modern és biztonságos legyen.
A közlés szerint ez semmilyen módon nem kapcsolódik az ukrajnai eseményekhez. Ugyanakkor az előrehozott dátum meglepetésként ért több megfigyelőt, akik most attól tartanak, hogy a döntés tovább ronthatja Európa amúgy is veszélyes biztonsági helyzetét.
A brüsszeli ülésen tett bejelentés napokkal azelőtt történt, hogy a NATO megkezdte a „Steadfast Noon” néven ismert éves nukleáris gyakorlatát. A kéthetes gyakorlat vasárnap ér véget, és mintegy 70 repülőgép vesz részt rajta. Szerdán pedig Oroszország tartott egy nukleáris gyakorlatot. Ennek során a Kreml szerint egy Oroszország elleni nukleáris támadás megtorlásaként „masszív nukleáris csapást” szimuláltak.
Nukleáris gyakorlatot tartott OroszországUgyanakkor egyes elemzők szerint a döntés inkább azoknak az európai szövetségeseknek szól, akik különösen sebezhetőnek érzik magukat Oroszországgal szemben. Ráadásul az új atomfegyverek nem jelentenek akkora különbségek a régebbi fegyverekhez képest, ám a lépés egy módja lehet annak, hogy megnyugtassák az orosz fenyegetéstől félő NATO-tagokat.
A B61 egy olyan atombombacsalád, amelyet először az 1960-as évek elején fejlesztettek ki és kezdetben Nevadában tesztelték föld alatti robbantásokban. Az évtizedek során több tucatnyi változat készült belőle. A tervek szerint mintegy száz robbanófejet terveznek vele lecserélni, melyek jelenleg Németországban, Olaszországban, Belgiumban, Hollandiában és Törökországban lévő légi bázisokon tárolnak. Maga a robbanófej az egyik legsokoldalúbb az amerikai arzenálban, mivel robbanóereje a célponttól függően növelhető vagy csökkenthető, így akár kis, akár közepes hatóerejű fegyverként is használható.
Aggasztó fejlemények Oroszország nukleáris arzenáljával kapcsolatban