egészségügy;Orbán-kormány;támogatás;reform;Magyar Orvosi Kamara;

2022-11-16 06:30:00

Tiltakozik, nem támogatja az Orbán-kormány reformjait a Magyar Orvosi Kamara

A MOK szerint a hatástanulmányokat nem ismertető, erőltetett ütemű átalakítás jelentős kockázatokat rejt.

„A MOK elnöksége a magyar orvostársadalom széles körének bevonása, a vélemények összegzése után nem támogatja az egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvénytervezet jelen formájának Parlament elé terjesztését, annak egyes, az ellátásbiztonságot és az orvoskollégák közellátásban maradását veszélyeztető rendelkezései miatt.” – olvasható a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnökségének keddi közleményében.

A testület elutasítása annyiban nem váratlan, hogy lapunk már a hét elején írt arról, hogy korántsem volt meg az összhang a kamarai vezetés és Takács Péter egészségügyi államtitkár egyeztetésén, amelyen az ágazati reformokról tárgyaltak. Igaz, ilyen éles és egyértelmű kritikát eddig nem fogalmazott meg a MOK.

Lapunk már november elején ismertette: a jobbára januártól életbe lépő Takács-csomag neuralgikus pontjai közt szerepel egyebek mellett az, hogy a centrumkórházak mint munkáltatók szabadon vezényelhetnék az orvosokat, szakdolgozókat, valamint az, hogy gyógyítói teljesítménytől függően akár 40 százalékkal javulhat, de legfeljebb 20 százalékkal csökkenhet is az orvosok, ápolók bére. Fontos és vitatott pont az alapellátási ügyeleti rendszer átszervezése. Mint megírtunk, a jövőben országosan 81 járásnak lenne 102 ügyeleti központja a mostani csaknem 300 helyett.

A MOK leszögezte: szükséges, hogy a kormányzat belekezdjen az egészségügy átalakításába, fontos a szakdolgozók bérrendezésének ígérete, de „a tervezett, hatástanulmányokat nem ismertető, erőltetett ütemű átalakítás jelentős kockázatokat rejt.”

A testület szerint az ellátórendszer szerkezeti korszerűsítése elkerülhetetlen, de a működésben a túlzott centralizáció elveszi a helyi kezdeményezések és kreatív megoldások erejét, a hosszú döntési láncok működési zavarhoz és pazarláshoz vezethetnek. „A törékeny háziorvosi rendszer átalakítását az igen magas korátlagú kollégák szempontjainak figyelembevételével, szélesebb előkészítéssel lehet megkezdeni, a folyamat nem járhat a szerzett vagyoni jogok sérelmével.” – írták, megjegyezve hogy a benyújtandó törvénytervezet a meglévő bizonytalanságot fokozza. „Nem alkalmas az egészségügyi pálya vonzóvá tételére az a javaslat, ahol egy orvos/ szakdolgozó napi 3 órás munkába járásra kényszeríthető, nyugdíjas korú kollégák éjszakai munkára kötelezhetőek, a bérek pedig – a miniszterelnökkel kötött megállapodást semmisnek tekintve – 20 százalékkal csökkenthetők.” B. A.