Ismét összecsaptak kedd éjjel a tüntetők a biztonsági erőkkel a dél-kínai Kantonban (Kuangcsou), a Kínai Kommunista Párt kemény fellépést ígért a "szabotázsakciók" ellen – adta hírül az MTI.
A közösségi médiára – a többi között a Kínában betiltott Twitterre – felkerült felvételek tanúsága szerint a tiltakozók lebontották a város több pontján felállított úttorlaszokat, megdobálták a rendőröket, utóbbiak viszonzásul könnygázt is bevetettek, többeket pedig megbilincselve vittek el.
Last night, in Houjiao Village, Guangzhou, riot police in protective clothing and shields suppressed the demonstration. They used tear gas to disperse the crowd and arrested many people.#BlankPapersRevolution pic.twitter.com/V9trrMd7uQ
— Christopher Mung (@SiuTat_Mung) November 30, 2022
A 19 milliós városból már két hete is nagyszabású tiltakozásokat jelentettek, amelyek a koronavírus-járvánnyal szembeni szigorú korlátozások ellen robbantak ki.
Az utóbbi hetekben több megmozdulást is tartottak Kína más városaiban is, egyebek között Sanghajban és Pekingben, sokan pedig már nemcsak az emberek életét megnehezítő és a gazdaságot gyengítő szigorítások enyhítését, hanem Hszi Csin-ping elnök és az országot több mint 70 éve irányító Kínai Kommunista Párt távozását is követelték. A tiltakozásokról készült videókon az látható, hogy az emberek – köztük sok fiatal – fehér lapot tartanak a fejük fölé, így tiltakozva a kínai cenzúra ellen.
A párt központi bizottságának kedd esti közleményében "határozott fellépést" ígértek a "szabotázsakciók, a törvénytelenségek és a közrend megzavarása" ellen, a külügyminisztérium pedig felszólította az állampolgárokat, hogy "csak a törvény adta keretek között gyakorolhatják jogaikat".
A pekingi vezetés már korábban is "idegen, ellenséges hatalmakat" tett felelőssé a megmozdulásokért.
Kínában továbbra is a "zéró Covid"-politika van érvényben, miközben a világ nagy részén feloldották a korlátozások többségét. E politika egész városrészek lezárását és karanténok elrendelését is lehetővé teszi a hatóságoknak, valamint azt is, hogy körbezárják a járványügyi szempontból kockázatosnak ítélt lakó- és gyárépületeket.
Jóllehet az esetszámok sok országhoz képest még mindig alacsonyabbak, az utóbbi hetekben ismét nőtt az újonnan feljegyzett fertőzöttek száma, egyebek között Pekingben és Kantonban is.
A nyári időszak óta csökkent az újonnan beoltottak száma is, az oltási kampányt pedig nehezíti, hogy Kínában még mindig nem hagytak jóvá külföldi gyártmányú vakcinákat.
Tüntetések kezdődtek Kínában az országos Covid-zárlat miatt Sanghajban is a koronavírus elleni korlátozások ellen tüntettek, egyesek Hszi Csin-ping elnök és a Kínai Kommunista Párt távozását követeltékPéldátlan rendszerellenes tüntetéshullám kezdődött Kínában, a kommunista párt alábecsülte az emberek haragjátMegverték és letartóztatták Kínában a BBC újságíróját arra hivatkozva, nehogy elkapja a koronavírust