Kína;Peking;tüntetések;Sanghaj;korlátozások;Hszi Csin-ping;Kínai Kommunista Párt;Nanking;COVID-19;

Sanghajban is a koronavírus elleni korlátozások ellen tüntettek, egyesek Hszi Csin-ping elnök és a Kínai Kommunista Párt távozását követelték

Pekingi és nankingi egyetemisták is tüntettek. A Hszincsiang–Ujgur Autonóm Terület székhelyén, Ürümcsiben tartott pénteki tiltakozások után helyi tisztségviselők – szokatlannak számító – közleményt adtak ki, amelyben bocsánatot kértek, és ígéretet tettek arra, hogy fokozatosan megszüntetik a korlátozásokat.

Ezrek vonultak a Kína legnagyobb városának és a globális pénzügyi központnak számító Sanghaj utcáira, hogy a koronavírus elleni szigorú korlátozások ellen tüntessenek – adta hírül vasárnap a BBC, amelynek helyszínen tartózkodó munkatársai rendőrségi autókba zsuppolt tüntetőkről számoltak be.

Ezenkívül pekingi és nankingi egyetemeken is tiltakoztak hallgatók.

Mint arra a BBC emlékeztet, a tüntetések azután törtek ki, hogy pénteken a térségben ritkaságszámba menő tiltakozások robbantak ki Hszincsiang–Ujgur Autonóm Terület székhelyén, Ürümcsiben, ahol nemrég 10 ember vesztette életét egy lakóépületben kitört tűzvészben, amiért a tüntetők a korlátozásokat tették felelőssé.

Bár a kínai hatóságok tagadják, hogy a korlátozásoknak közük lenne a halálesetekhez,

ürümcsi tisztségviselők közleményt adtak ki, amelyben nyilvánosan bocsánatot kértek, és ígéretet tettek arra, hogy fokozatosan megszüntetik a korlátozásokat.

A sanghaji tüntetésen egyesek Hszi Csin-ping kínai elnök és a Kínai Kommunista Párt (KKP) távozását követelték. Voltak, akik transzparenseket tartottak kezükben, mások gyertyát gyújtottak és virágokat helyeztek el az ürümcsi áldozatok emlékére. Az ilyesféle követelések ritkának számítanak Kínában, ahol az elnökkel és a kormánnyal szembeni közvetlen bírálat súlyos büntetéseket vonhat maga után.

Elemzők szerint a kormány látszólag súlyosan alábecsülte a koronavírus elleni szigorú fellépés nyomán növekvő elégedetlenség mértékét, miközben Hszi nemrég fogadkozott, hogy semmi sem tántorítja el a koronavírus terjedésével szemben alkalmazott, úgynevezett zéró Covid politikájának alkalmazásától.

Az egyik női tüntető a BBC-nek azt mondta, a rendőrök a kérdésre, miszerint mit éreznek a tiltakozásokkal kapcsolatban, állítólag azt válaszolták, „ugyanazt, amit ők (a tüntetők)”.

Az egyik demonstráló az AP amerikai hírügynökségnek azt mondta, hogy az egyik barátját a helyszínen megverték a rendőrök, míg másik kettőt paprikaspray-vel fújtak le.

Bár a hangulat helyi idő szerint vasárnap reggelre nagyjából lecsillapodott, a brit közszolgálati műsorszolgáltató fokozott rendőri jelenlétet látott a térségben.

Eközben a világhálón olyan felvételek jelentek meg, amelyeken

az ürümcsi áldozatokért virrasztó és tüntető diákokat lehetett látni pekingi és nankingi egyetemeken.

Az egyik diák az AFP francia hírügynökségnek azt mondta, százak vettek részt az egyik ilyen demonstráción a pekingi Csinghua Egyetemen. A csoport tagjai a kínai cenzúrával szembeni ellenállást jelképező üres papírlapokat tartott kezében, továbbá a szabadságot és a demokráciát pártoló dalokat énekeltek.