Irán;erkölcs;rendészet;megszüntetés;

Tüntetés Rómában október 5-én Mahsza Amini arcképével

- Meghátrált a hatalom, megszüntetik az erkölcsrendészetet Iránban

Próbálják csitítani a három hónapja tartó tüntetéshullámban részt vevők dühét.

Irán bejelentette, hogy megszünteti a fiatal Mahsza Amini letartóztatása mögött álló erkölcsrendészetet, akinek őrizetben bekövetkezett halála közel három hónapja tartó tiltakozási hullámot váltott ki az országban.

A tüntetők felé tett gesztusnak tekinthető bejelentésre azt követően került sor, hogy a hatóságok szombaton úgy döntöttek, felülvizsgálják a kötelező fátyolviselésről szóló törvényt, amelyet négy évvel az 1979-es iszlám forradalom után vezettek be Iránban.

Az erkölcsrendészet tartóztatta le szeptember 13-án Teheránban a 22 éves iráni kurd nőt azzal a váddal, hogy nem tartotta tiszteletben az iszlám köztársaság szigorú öltözködési szabályait, amelyek szerint a nőknek nyilvánosan fátylat kell viselniük. Mahsza Amini halálát három nappal később jelentették be. Az aktivisták és a családja szerint a letartóztatásban kapott verésbe halt be, a hatóságok azonban ezt tagadták, azt állításva , más egészségügyi okok miatt vesztette életét. Halála tüntetéshullámot váltott ki, amelynek során a tiltakozás élén álló nők „Nő, élet, szabadság” kiáltással vették le fejkendőjüket.

A tüntetéseket kísérő összetűzésekben hivatalos adatok szerint is több százan haltak meg. Az iráni Forradalmi Gárda tábornoka, Amirali Hádzsizadeh legutóbbi jelentésében arról számolt be, hogy szeptember 16-a óta több mint 300 ember halt meg.

Irán a tüntetések nagy részét zavargásoknak tekinti, és különösen külföldi erőket vádol azzal, hogy az ország destabilizálása érdekében állnak a mozgalom mögött. – Az erkölcsrendészetet (...) azok szüntették meg, akik létrehozták – mondta Dzsafar Montazeri főügyész, akit az Isna félhivatalos hírügynökség vasárnap idézett. Hozzátette, hogy hogy a parlament és az igazságszolgáltatás dolgozik a kötelező fátyolviselés kérdésén.

Az erkölcsrendészetet a korábbi, ultrakonzervatívnak tartott Mahmúd Ahmadinezsád elnök idején hozták létre, hogy terjesszék az illem és a hidzsáb kultúráját. Tagjai közül a férfiak zöld egyenruhát viseltek, míg a nők fejet és a felsőtestet takaró fekete csadort is. Az egység 2006-ban kezdte meg járőrözését.

A mérsékeltnek számító Haszan Róháni elnök idejében szűk farmerben és színes fátyolban lévő nőket is lehetett látni. Tavaly júliusban azonban utódja, az ultrakonzervatívként számon tartott Ebrahim Raiszi megerősítette a fátyoltörvényt, mondván, hogy Irán és az iszlám ellenségei (...) alá akarják ásni a társadalom kulturális és vallási értékeit.

A Fehér Ház elítélte a korábbi elnök szavait, és arra figyelmeztette, hogy az alkotmány több mint 200 éve egy „szent dokumentum”, a szabadság és a jogállamiság garanciája.