Nevük mellőzését kérő uniós diplomaták szerint a tárcavezetők a közös reggeli elköltése közben fogják eldönteni, hogy van-e esély a megállapodásra a napirenden szereplő és egymással összefüggő jogszabályi javaslatokról.
A két “magyar dosszié” mellett, idetartozik az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós segélyhez szükséges közös hitelfelvétel és a globális társasági minimumadóról szóló egyezmény sorsa. Ez utóbbiakat a tagállamoknak konszenzussal kell elfogadniuk, amit jelenleg Magyarország blokkol. Az Orbán-kormány cáfolja, hogy a pénzhez köti az egyetértését, Brüsszelben azonban egy csomagban kezelik a négy ügyet.
Az EU27-eknek kedden elvileg ítéletet kellene mondaniuk az Európai Bizottság (EB) két előterjesztéséről, amely az uniós forrásokhoz való hozzájutásról rendelkezik.
A brüsszeli testület egyrészt indítványozta, hogy a kormányok függesszék fel a Magyarországnak 2021-2027 között járó felzárkóztatási alapok egyharmadát - 7,5 milliárd eurót (3000 milliárd forintot) - az EU költségvetését érő és a jogállamiság megsértéséből fakadó rendszerszintű veszélyek miatt. Az Orbán-kormány ugyan vállalta, hogy november 19-ig mindent megtesz, hogy okafogyottá tegye a pénzmegvonást, de az EB november 30-án publikált elemzésében elégtelennek ítélte a korrekciós intézkedéseket és változatlanul hagyta korábbi javaslatát a források befagyasztására.
Itt a bejelentés, az Európai Bizottság javasolja, hogy függesszenek fel 3000 milliárd forintnyi támogatást Magyarországnak, amíg az Orbán-kormány nem teljesítAz indítványról a pénzügyminisztereknek minősített többséggel kell dönteniük legkésőbb december 19-ig. Eredetileg keddre tervezték a határozathozatalt, de a véleménykülönbségek ezt könnyen megakaszthatják. Egy EU diplomata szerint a kormányok egyetértenek abban, hogy bizonyos támogatások felfüggesztése indokolt, és inkább annak javasolt mértékét sokallják. Németország, Franciaország, Olaszország és néhány másik tagállam megvárná a döntéssel a brüsszeli testület frissített értékelését a magyar kormány reformjairól, mivel az Országgyűlés hamarosan új törvényjavaslatokról szavaz. Eric Mamer, az Európai Bizottság vezető szóvivője a Népszava kérdésére azonban megerősítette:
nem készülnek újabb elemzéssel, Magyarország november 19-ig vállalta a kért intézkedések teljesítését és a biztosi kollégium ennek alapján elkészítette az értékelését. Most a pénzügyminiszteri tanácson a sor, hogy döntést hozzon
- fejtette ki. Egy magasrangú EU diplomata ennek ellenére nem zárta ki, hogy a hét végére vagy a jövő hét elejére az EB leteszi az asztalra újabb analízisét.
A keddi miniszteri ülés napirendjén szerepel a magyar helyreállítási terv is, amelynek alapján három éven 5,8 milliárd euró (2300 milliárd forint) vissza nem térítendő támogatás jutna Magyarországnak beruházásokra és reformokra. Az Európai Bizottság azt javasolta az EU27-eknek, hogy szigorú feltételek mellett hagyják jóvá a magyar programot. Ehhez a döntéshez is a pénzügyminiszterek minősített többsége kell. Mint korábban EU forrásokra hivatkozva beszámoltunk róla, a döntésüket befolyásolhatja, hogy az Orbán-kormány hajlandó lesz-e feladni a közös hitelfelvételt és a globális adómegállapodást akadályozó vétóját.
Várni kell a döntésre az EU-s támogatásról, az Orbán-kormánytól a vétófenyegetés feladását kérhetik a pénzértAz EU soros elnöki tisztét betöltő Csehország szeretné mihamarabb lezárni a vitás kérdéseket, minthogy mindkét magyar dosszié határidőhöz kötött. Sürgős lenne megegyezni az Ukrajnának szánt pénzügyi támogatásról is, amelyet a jövő év elején már folyósítanának a megtámadott országnak.
Ha a nehéz falatok reggeli közben megakadnak a tárcavezetők torkán, a döntést jövő hétre vagy a december közepi uniós csúcsra halaszthatják.
Jön a 27 szuperfeltétel, Magyarország kapja a legkeményebb előírásokat az EU-s pénzértBrüsszel nem adja a pénzt, Ursula von der Leyen bekeményített