Egyesült Államok;félidős választások;Donald Trump;Georgia;

2022-12-07 17:25:00

Trump-átok ül a jobboldalon

A volt elnök támogatását “élvező” jelölt elveszítette a georgiai pótválasztást, ami tovább fokozhatja a republikánus belviszályt.

A demokrácia győzelmeként és az “ultra MAGA-izmus”, vagyis a szélsőséges trumpizmus elutasításaként értékelte Joe Biden amerikai elnök a georgiai szenátusi pótválasztás kimenetelét. Az amerikai félidős választások utolsó megmérettetésének eredménye valóban felér egy arculcsapással Donald Trump volt elnök számára: pártfogoltja, Herchel Walker egykori amerikai focisztár ugyanis alulmaradt a demokrata Raphael Warnock baptista lelkésszel szemben. Annál is inkább súlyos pofonról van szó, hogy a nyertes jelölt részben a tavaly januárban bevált stratégiát alkalmazta: arra törekedett, hogy ellenfelét Trump embereként mutassa be. Warnock stábja például egy olyan reklámvideót futtatott, amelyben a volt elnök agyba-főbe dicséri Walkert. A meglehetősen szokatlan kampányhirdetés megalkotói arra játszhattak, hogy Trump méltató szavai inkább eltántoríthatják a republikánus szavazókat és mozgósítják a demokrata tábort. Számításaik a jelek szerint beváltak.

Walkert mindazonáltal saját botrányai is gyengítették.

A volt amerikai focisztáron így az sem segített, hogy múlt hónapban magabiztos fölénnyel újraválasztott Brian Kemp georgiai kormányzó is beállt mögé.

A Georgiában elszenvedett veresége újabb igazolása annak a tézisnek, amit már novemberben, a félidős választások első eredményei alapján megfogalmaztak a Republikánus Párt egyes stratégái: a 2024-es elnökjelöltségre múlt hónapban bejelentkező Trump átokká vált az ellenzék számára. A botrányt botrányra halmozó volt elnök brandje mérgező, amely az egész pártot lehúzza, arról nem is beszélve, hogy a milliárdos az idei előválasztásokon olyan személyeket segített a republikánus jelöltséghez, akik aztán leszerepeltek párttársaikhoz képest.

Hiába kérkedik Trump azzal, hogy pártfogoltjai túlnyomó többsége győzedelmeskedett a félidős választásokon, ez csak azért igaz, mert bőven akadtak köztük, akik a biztos republikánus körzetekben indultak a mandátumért. A csatatérállamokban viszont a támogatását bíró kormányzói, államminiszteri, valamint szenátori posztra pályázó jelöltek közül tizennégyen alulmaradtak és mindössze ketten tudtak nyerni, a legkiélezettebb képviselői versenyeknél pedig mind az öt kegyeltje veszített.

A republikánusok a rég nem látott mértékű infláció, növekvő benzinárak és Biden népszerűtlensége közepette átütő sikerre számítottak, ám ez elmaradt, sőt a georgiai pótválasztás kimenetele azt jelenti, hogy a szenátusban visszaszorult a párt. Sovány vigasz csupán az ellenzéknek, hogy a képviselőházban sikerült megszerezni a - még továbbra sem teljesen végleges eredmények alapján 223:212 arányú, azaz 11 fős - többséget.

Fokozza a feszültséget, hogy a milliárdos szélsőséges kijelentéseivel, lépéseivel szinte folyamatosan tematizálja a közbeszédet. Szombaton például azzal váltott ki felháborodást és késztette magyarázkodásra a republikánus politikusokat, hogy az amerikai jobboldalon szentként tisztelt alkotmány felfüggesztését indítványozta. Trump jogi bonyodalmai is tehertételt jelentenek a párt számára. Kedden a milliárdos cégbirodalmát, a Trump Organisationt kedden bűnösnek találták adócsalásért, de ez csak a jéghegy csúcsa, a volt elnököt ennél is súlyosabb vádak fenyegetik. Többek között a floridai otthonában illegálisan tárolt titkos iratok, a tavaly január 6-i puccskísérlet, illetve a 2020-as georgiai elnökválasztás végeredményének megmásítására irányuló nyomásgyakorlás miatt folyik eljárás ellene.

Trump konzervatív kritikusai abban bíznak, hogy a georgiai pótválasztás kimenetelének következtében a republikánus vezetés és szavazók végre eltávolodnak a volt elnöktől, a párt megszabadul az átoktól. A milliárdos azonban az utóbbi években számos alkalommal bebizonyította, hogy legnagyobb pofonok és botrányok után is képes felállni.