Napok óta halottszállító kocsik sorakoznak Pekingben, a kínai fővárosban található „COVID-19 krematóriumhoz” vezető úton, miközben a 22 milliós lakosú nagy város tucatnyi temetkezési irodájában a szokásosnál is nagyobb a zsúfoltság – írja a Reuters, mindössze tíz nappal azután, hogy Kína a lezárások miatt országossá vált tüntetések nyomán visszavonta a szigorú járványügyi korlátozásokat.
Bár a kínai hatóságok hivatalosan egyetlen COVID-halálozást sem jelentettek december 7. óta, amikor is hirtelen véget vetettek a Hszi Csin-ping elnök által szorgalmazott. zéró Covid-politikának, azaz a szigorú lezárásoknak és eltörölték a rigorózus járványügyi protokoll számos kulcsfontosságú elemét, köszönhetően, de Peking által el nem ismerten az országon végigsöprő tiltakozáshullámnak.
A látványos lazítást követően a kínai fővárosban a koronavírus nagymértékben fertőző Omikron variánsa terjedt el, és elsősorban a szolgáltatóipart sújtotta a vendéglátástól a csomagkézbesítésig, és a járvány értelemszerűen nem kíméli a temetkezési szolgáltatókat sem, így az irodai dolgozók és a halottszállítók, de a krematóriumok sem győzik a drámaian megnövekedett munkát.
A cikk felidézte, hogy a héten egy egyesült államokbeli kutatóintézet elemzése szerint a fertőzések száma a lazítások miatt robbanásszerűen emelkedhet, és előzetes becsléseik szerint jövőre akár egymillió covidos ember is életét vesztheti. Szombaton délután a Reuters újságírója csaknem 30 halottaskocsiból álló sort számolt össze az egyik temetőhöz vezető úton, miközben a krematórium több kéménye folyamatosan füstölt.
A halálozások számának drasztikus növekedését megerősítette a közeli urnabolt névtelenül nyilatkozó tulajdonosa, míg az egyik halottszállító cég munkatársa azt tanácsolta az elhunytak hozzátartozóinak, hogy inkább saját maguk oldják meg szerettük szállítását.
Nem sokkal jobb a helyzet a Pekingtől több mint 1000 kilométerre fekvő nagyvárosban, Sanghajban sem, ahol a helyi oktatási hatóságok felszólították az iskolákat, hogy a jelenléti tanítás helyett hétfőtől álljanak át az online oktatásra. A karácsonyi vásárok szinte üresek, mert az emberek már félnek a járványtól.
A kínai hatóságok „veszélyhelyzeti szintű cenzúrát” vezettek be a tiltakozások miattA kínai vezetés látszólag elkezdett meghátrálni, a tiltakozások után korlátozásokat oldottak felKínában ismét tüntettek a pandémia elleni korlátozások miatt, a párt szigorú fellépést ígér