;

Orbán-kormány;energiapolitika;Holoda Attila;Pletser Tamás;

- Sokkal jobb Magyarország infrastruktúrája, mint amilyennek az Orbán-kormány beállítja, de csak orosz gázt hajlandóak beszerezni

Ha egy vezetés két ciklusnál tovább van hatalmon, akkor a rendszer automatikusan korrupt lesz – véli az energiapiaci szakértő.

Holoda Attila energetikai szakértővel és Pletser Tamással, az Erste energiapiaci szakértőjével készített egy elég kormánykritikusra sikerült páros interjút az Index, a többi között Lantos Csaba energiaügyi miniszter lehetőségeiről, az európai energiaellátás problémaköréről, a jó energetikai rendszer mibenlétéről és az energiaszuverenitás kialakításáról esett szó.

Lantos Csabával kapcsolatban a két szakember egyetértett, Holoda Attila szerint jó, hogy az új pozíciót menedzserszemléletű ember tölti be, ugyanakkor azt is látni kell, hogy mi van a kezében és „láthatóan nem a saját kottájából játszik”. Az embereit valószínűleg kapta és nem választotta - vélekedett. Pletser Tamás erre rácsatlakozva felvetette problémaként, hogy Lantos Csabának semmilyen befolyása nincs az energetika számára kulcsfontosságú pontokra, így Paks 2-re és a hosszútávú orosz gázszerződésekre.

Az európai energiafüggőség kérdésében Pletser Tamás felidézte, hogy Németországban korábban kiemelt kérdés volt az atomenergiában rejlő potenciál kiaknázása és 2010-ig arra törekedtek, hogy ne nőjön tovább az orosz gáztól való függés, ám azóta mindez megváltozott. Ennek nyomán pedig előállt egy elgondolkodtató politikai elmélettel is, ami úgy szól, hogy

„ha egy vezetés két ciklusnál tovább van hatalmon, akkor a rendszer automatikusan korrupt lesz.”

Így aztán méltatta az amerikai demokráciát, aminek minden hibája ellenére is előnyeként jelölte meg, hogy egy elnök maximum két ciklusig maradhat. Ezzel szemben Angela Merkel azért, hogy hatalomban maradhasson, engedett a német ipari lobbinak.

Magyarország energetikai problémáiról szólva Holoda Attila értetlenségének adott hangot, rámutatott ugyanis arra, hogy az oroszoknak való kitettség kérdésében eléggé más a valóság, mint amit az Orbán-kormány állít. Úgy fogalmazott:

„A kitettséget nem az adja, hogy honnan jön, azaz orosz, vagy más molekula van a rendszerben, hanem hogy kitől vesszük a gázt. Jelenleg az infrastrukturális hálózati rendszerünk sokkal jobb annál, mint ahogy a kormány állítja, hiszen gyakorlatilag minden környező országgal tudunk kapcsolódni. A fejtörést inkább az okozhatja, hogy a piacunk nincs diverzifikálva. Mindig is vágyott volt, hogy hazánk egyfajta európai, vagy közép-európai elosztóközponttá váljon, erre most a rendszer adott, azonban nem egyszerű úgy kivitelezni, hogy csak az orosz gázt vagyunk hajlandók beszerezni. Így a probléma inkább az, miért kellett ekkora mennyiséget ilyen hosszú időre az oroszoktól vennünk”

– közölte. Hozzátéve felidézte azt is, hogy már 2015-ben is azt várták, hogy mikor szabadul meg Magyarország az orosz függéstől. Pletser Tamás szerint az Orbán-kormány arra építette a stratégiáját, hogy Moszkva stabil beszállító lesz, ez a feltételezésük azonban megbukni látszik, amit a kabinet vagy nem mér fel, vagy nem meri bevallani.

Holoda Attila szerint Paks 2-re nagy szükség van, sőt, Aszódi Attilához hasonlóan úgy véli, hogy inkább a harmadik atomerőműről kellene már vitatkozni, ám emlékeztetett, hogy a második Orbán-kormány idején államtitkárként még vett részt olyan egyeztetésen, ahol irányként volt kijelölve az oroszok elutasítása, a függés mérséklése. A szakember a rezsicsökkentéssel kapcsolatban úgy vélekedett, a mostani verzió legnagyobb hibája, hogy se nem igazságos, se nem méltányos. „2012-ben a javaslatom államtitkárként pont arról szólt, hogy a rezsiárak meghatározásánál érvényesüljenek a szociális szempontok, vagyis a legfelső vagyoni réteg piaci árat fizessen” - idézte fel, hozzátéve, ezzel párhuzamosan a legszegényebbek költségeit egyfajta csődvédelemként át kellene vállalja az állam.

Pletser Tamás kitért az Orbán-kormány energiapolitikai döntésmechanizmusának problémáira is:

„Nálunk az van, hogy 24 órán belül döntenek bizonyos dolgokról a szakértőket meg sem kérdezve, pedig nem mindenki ellenség. Ha megkérdeztek volna piaci szereplőket, hogy az árbefagyasztás gazdaságilag helyes vagy helytelen döntés, biztosan azt mondták volna, hogy hibás választás”

- rögzítette.

Holoda Attila pedig ehhez kapcsolódva hozzátette, az energiapolitika működésébe nem fér bele, hogy Semjén Zsolt egyik napról a másikra szakmai egyeztetés nélkül benyújtson egy szabályozást, amit a kormány rögtön el is fogad.

Az interjúban utalás szinten szó esett a magyarországi, Orbán-kormány által közpénzen felhízlalt oligarchák piaci versenyképtelenségéről is. A magyar energetikai cégek a magyar versenyben indulnak, mert máshol képtelenek lennének nyerni, de ez nem csak az energetikában van így - ismertette Holoda Attila.

„Ha annyira erős lett volna annak idején a Simicska-birodalom, miért nem menekült a külföldi piacra akkor, amikor kiszorították a magyar piacról? Mert ezek a cégek nem versenyképesek.”

Versenyképesnek a Molt és az OTP-t tartja a szakember, s hozzátette, az államnak fel kellene hagynia azzal, hogy szabályozói oldalról előnyt kovácsol magának a piacon. „Ez egyszerűen egy normális világban nem fér bele” - szögezte le.

Az orosz függőségről való leválással kapcsolatban Pletser Tamás elmondta azt is, hogy politikai akarat esetén a folyamat gyorsabban történik meg Európában, mint ahogy elsőre gondolták. „Lehet használni a régió adottságait, és gondolkodhatunk közösen, nem kell nekünk mindent megtermelni, beszerezni és megoldani” - vélekedett.

Egy jelentés szerint a Lidl, az Inditex, a H&M, a Next, a Tesco, az Aldi és a Primark is érintett.