Ha a magyar és az uniós döntéshozók nagyon igyekeznek, az év első felében megszülethet a brüsszeli határozat az Erasmus+ oktatási csereprogram és a Horizont Európa kutatás-fejlesztési program zökkenőmentes EU-s támogatásáról. Ebben az esetben még azok az oktatási intézmények sem veszítenének támogatást, amelyeknek idén tavasszal lejár a kétéves szerződésük a programokban való részvételről.
Az Európai Bizottság tegnapi közleménye megerősíti, hogy a határozat által érintett szervezetek továbbra is pályázhatnak és részt vehetnek az Erasmus+ és a Horizont Európa értékelési és kiválasztási eljárásaiban. Ez azért fontos, mert ha végül kedvező brüsszeli döntés születik, nem maradnak ki a támogatottak sorából és megköthető velük a finanszírozási szerződés.
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter szerdán Brüsszelben azt mondta, az Országgyűlés márciusban elfogadhatja a közérdekű vagyonkezelő alapítványok és az általuk fenntartott egyetemek kuratóriumaira vonatkozó két törvénymódosítást, ami szerinte feltétele a 21 felsőoktatási intézményre vonatkozó felfüggesztési határozat megszüntetésének. Az Európai Bizottságnak ezt követően egy hónapja van rá, hogy értékelje, a változtatások megfelelnek-e az elvárásoknak. Amennyiben úgy ítéli meg, hogy Magyarország maradéktalanul eleget tett a feltételeknek, a szankció feloldását javasolhatja az EU pénzügyminiszteri tanácsának. A tárcavezetők testülete ezután néhány hét alatt jóváhagyhatja az ajánlást, szabad utat engedve az uniós programok finanszírozásáról szóló friss megállapodások aláírásának. Budapesten és Brüsszelben egyaránt a gyors megoldásban bíznak.
Mint Navracsics bejelentette, a kormány kész visszavonni a politikusokat az érintett intézmények kuratóriumaiból. Az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalásokon fog eldőlni, hogy pontosan milyen tisztségviselőkre vonatkozik a tiltás. Értesüléseink szerint első körben a miniszterek, a parlamenti képviselők és a politikai igazgatók tartoznának ebbe a kategóriába.
De az egyetemek “kálváriája” ezzel még nem érne véget. Mint beszámoltunk róla, az Európai Bizottság addig nem fog visszatéríteni közel kétmilliárd eurót a Magyarországnak 2021-2027 között járó szociális alapból, amíg a hatóságok nem vonják vissza az egyetemek autonómiáját, a tudományos szabadságot megnyirbáló intézkedéseket. Ha a kormány nem lép, a sok más mellett képzésre, digitalizálásra fordítható kétmilliárdot szintén a felsőoktatástól fogják megvonni. Az Erasmus+ és a Horizont Európa programokkal szemben, ez a vágás minden magyarországi egyetemet érinthet.
Erasmus-ügy: Navracsics Tibor gyors törvénymódosítást ígért BrüsszelbenNem tolonganak a magyar egyetemisták, hogy az Erasmus programban külföldön tanuljanak