„A finnek és a svédek jövendőbeli NATO-csatlakozásáról nekünk van egy világos álláspontunk. Mi támogatjuk a NATO bővítését” - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter, azt követően, hogy tárgyalt a török külügyminiszterrel. „Amikor februárban újra összeül a magyar Országgyűlés, akkor a svédek és a finnek NATO-csatlakozásának a ratifikációja ott lesz a magyar parlament napirendjén, és azt természetesen gyorsan meg is fogjuk tudni tárgyalni” - fogalmazott a tárcavezető az ATV kérdésére.
Szijjártó Péter egy másik újságírói kérdésre pedig a következőket mondta:
– Hogy sürgettem-e a törököket? Nem. Én nem szoktam sürgetni más országokat semmilyen olyan ügyben, amiben nem vagyunk érintettek.
Ezt követően azzal folytatta, érti, hogy ma a nemzetközi politikában „az a bevett gyakorlatilag, hogy oktatjuk egymást, kioktatjuk egymást, elmondjuk, hogy hogy kéne jobban csinálni”. De bízzuk ezt a kérdést a törökökre - tette hozzá. „Zárójelet nyitok: keresztény emberként, vallásos katolikusként azt tudom mondani, hogy egy másik hit szent könyvének az elégetése, az egy elfogadhatatlan cselekmény ... az baromság, és elnézést kérek a jelzőért” - hangoztatta.
A stockholmi Korán-égetés miatt a török elnök bezárná a NATO-kapuját Svédország előttSzijjártó Péter kifejtette, ha egy ország a NATO-hoz csatlakozni szeretne és éppen arra törekszik, hogy a török támogatást ahhoz megnyerje, „akkor azért lehet, hogy egy kicsit körültekintőbben kéne viselkedni. De mivel megint csak se nem svéd nem vagyok - se nem tagja a svéd kormánynak hál’ Istennek - ezért ez csak egy megfigyelés”. Hozzátette, ő nem akar sürgetni senkit semmire sem, csak mintegy „megfigyelés” tette hozzá, hogy kicsit több tiszteletet kellene egymás iránt mutatni a nemzetközi politikában.
A török külügyminiszter arra a kérdésre - hogy milyen feltétel teljesülése esetén változna meg a Svédország NATO-csatlakozásával kapcsolatos elutasító álláspont - úgy felelt, Törökország támogatja a szervezet bővítését, s ezt nem kívánja aláásni sem. Mevlüt Cavusoglu azt állította, hogy a legtöbbet teszik hozzá a NATO biztonságához - ám itt nem fejtette ki, hogy konkrétan mire gondolt.
Svédország tagságát megvétózná, Finnországot felvenné a NATO-ba a török elnökFinnország ragaszkodik ahhoz, hogy Svédországgal egy időben csatlakozzon a NATO-hozUgyanakkor jelezte, mind Svédország, mind Finnország félelmeit megértik. Egyúttal értetlenségének adott hangot, hogy ez a két ország ugyanakkor nem veszi figyelembe Törökország biztonsági kockázatait. A tárcavezető ezt követően egyértelműen a terrorizmushoz kapcsolódó, „Svédországban jelen lévő szervezetekről” beszélt, akik „tevékenyek, aktívak”. A két országtól nem kérnek mást, mint hogy állítsa meg ezeket a szervezeteket.
Utóbbira pillanatnyilag nem látnak a svédeknél politikai akaratot, csak a provokációt, a „kurd propagandát látjuk-halljuk”, a pénzgyűjtés és a terrorizmus finanszírozása tovább zajlik. Jelenleg a svédek csatlakozását nem tartjuk elképzelhetőnek
- hangoztatta Mevlüt Cavusoglu, aki egyúttal nyomatékosította: Finnországgal nincs ilyen bajuk.