Ukrajna megérdemelné, hogy felvegyék a NATO-ba – e meggyőződésének adott hangot Petr Pavel megválasztott cseh elnök a BBC-nek adott, szerdán megjelentetett interjúban.
Úgy vélekedett, Ukrajna számára lehetővé kellene tenni, hogy a háborút követően csatlakozhasson az észak-atlanti szövetséghez, szerinte az ország „morálisan és gyakorlatilag is készen áll erre”.
A nyugalmazott tábornok határozottan kiállt a Kijevnek nyújtott nyugati katonai segítségnyújtás mellett, sőt, úgy fogalmazott, a szállítmányok tekintetében „szinte semmilyen korlátnak” nem kellene érvényesülnie. Mint mondta, számára az F–16-os vadászgépek küldése sem „tabu”, de nem biztos abban, hogy leszállításuk idején a megfelelő időben megérkezhetnének Ukrajnába. Joe Biden amerikai elnök a héten kizárta, hogy Washington F–16-osokat küldjön Kijevnek, Emmanuel Macron francia elnök azonban azt mondta, semmi sem kizárt. Varsó természetesen F–16-osokat is küldene Ukrajnába.
Mivel Ukrajna tavasszal új offenzívát készül indítani, a Pentagonban mind többen érvelnek az F-16-osok küldése mellettVarsó adna F-16-os vadászgépeket KijevnekA megválasztott cseh elnök a brit közszolgálati műsorszolgáltatónak azt mondta, büszke arra, hogy hazája egyike volt az első országoknak, amelyek jelentős katonai segélyt küldtek Ukrajnának. A BBC meg is jegyzi, Csehország volt az első nyugati ország, amely harckocsikat és gyalogsági harcjárműveket küldött Kijevnek.
A katonai segítségnyújtással kapcsolatban hozzátette, „nincs alternatívánk”.
„Ha segítségnyújtás nélkül hagyjuk Ukrajnát, a legvalószínűbb, hogy elveszítik ezt a háborút. És ha veszítenek, mi is veszítünk mindnyájan”
– fogalmazott.
Úgy vélekedett, neki és más európai vezetőknek „kötelességük elmagyarázni a szkeptikus és ijedt embereknek, hogy mi értelme Ukrajna megsegítésének”. „A mi városainkat nem pusztítják orosz rakéták, sem tüzérség. De a jövőnk elveszhet, ha nem segítjük hozzá Ukrajnát a sikeres végkifejlethez ebben a háborúban” – fogalmazott.
A nyugalmazott tábornok egyúttal visszautasította azokat a vádakat – többek között az elnökválasztáson vele szemben alulmaradt, orbáni módszert alkalmazó Andrej Babiš részéről – azzal kapcsolatban, hogy elzárkózik a diplomáciai megoldások elől. „Ha a legkisebb esély is mutatkozik a béketárgyalásokra, akkor azt támogassuk. De nincsenek jelei az orosz fél részről” – mondta Pavel, akit a kampány során gyakran ábrázoltak „háborús uszítóként”.
Nemet mondtak a populizmusra, a lejárató kampányra a cseh választók, Andrej Babis volt miniszterelnök csúfos vereséget szenvedettPetr Pavel fölényesen legyőzte Andrej Babišt, ő Csehország új elnökeAndrej Babiš elkezdte Orbán Viktort másolni, mert az eddigi terv nem jött be„Ki kell mondani: a háború vége teljes mértékben orosz kezekben van. Csak egy döntésébe kerülnek Putyin elnöknek kivonni erőit Ukrajnából, és a háborúnak vége lenne” – vélekedett. S miután a háborúnak vége, szerinte Ukrajna „valóban megérdemelné, hogy tagja legyen demokratikus országok közösségének, köztük a NATO-nak”.
Ukrajna lépett Vlagyimir Putyin bejelentésére, benyújtotta NATO-csatlakozási kérelmétA lengyelek több mint fele felvenné Ukrajnát az EU-ba, a magyarok csaknem felét az egyszerű segítségnyújtás sem érdekliBotrányosnak minősítette a cseh külügyminiszter, hogy Szijjártó Péter részt vett a moszkvai energetikai fórumon