Egyelőre nem látszik, hogy az ellenzéki pártok hogyan fogják kezelni azt a feszültséget, ami abból adódik, hogy jövőre egy napon rendezik az önkormányzati és az EP-választást – elemezte lapunknak a hétvégi ellenzéki rendezvényeken elhangzott beszédeket Mikecz Dániel politológus, a Republikon Intézet vezető kutatója. Szombaton az LMP kongresszust, a Momentum „jövőértékelő” rendezvényt, vasárnap a Demokratikus Koalíció (DK) szintén kongresszust tartott.
Előzőleg pénteken az MSZP rendezett politikai évadnyitót. Kunhalmi Ágnes társelnök az ellenzéki előválasztás mellett érvelt, mondván, hogy az önkormányzati választások előtt elkerülhetetlen az együttműködés és a megegyezés. A javaslatra nem érkezett pozitív reakció. Sőt. Ungár Péter, az LMP társelnöke kijelentette, hogy az ellenzéki összefogás halott. Ungár külön odaszúrt a Momentumnak és a DK-nak. A Momentumról közölte, hogy az nem zöld, hanem liberális párt, a DK figyelmét pedig arra hívta fel, hogy az LMP senkinek sem a zöldtagozata, hanem önálló párt.
Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője – aki, miután gyereke született, visszatért a közéletbe – úgy fogalmazott, hogy radikálisan mást kell csinálni, mint eddig: „le kell szállnunk a régi ellenzéki vonatról”. Különben nem lehet leváltani a Fideszt és a rendszerváltást sem tudják befejezni – mondta. Donáth Anna szerint ugyanakkor az az ellenzéki, aki a magyar kormány idő előtti leváltását ígéri, az hazudik, „reggel, éjjel meg este”.
„Le kell szállni azokról a mintákról, amelyek rendre fideszes kétharmadokhoz vezettek” – Donáth Anna visszatért a politikábaBár az üzenet minden bizonnyal a DK-nak szólt, azt Jakab Péter, A Nép Pártján Mozgalom elnöke is magára vette. Jakab a közösségi oldalán vágott vissza. Az az ellenzéki párt – írta –, „amelyik arra sem hajlandó, hogy velem együtt kezdeményezze a hazugsággal megválasztott parlament feloszlatását, mert a képviselőik féltik a parlamenti széküket, az a párt egészen biztosan nem fogja idő előtt leváltani ezt a kormányt”.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke háborús bűnösnek minősítette Putyin orosz elnököt, Orbán Viktor miniszterelnökről pedig azt mondta, hogy elveszítette önállóságát, kiszolgálója az orosz hatalomnak. Szerinte a rendszert kell leváltani, nem egyes elemeit megváltoztatni. Aki meggyőzni akarja a Fideszt, az – állította a pártelnök – valójában meg akarja tartani a Fideszt. Gyurcsány Ferenc a DK első számú feladatának nevezte, hogy otthona legyen az Orbán-kormány ellenfeleinek.
Aki nincs a kormány ellen, az vele van – Évet értékelt Gyurcsány FerencMikecz Dániel lapunk kérdésére kiemelte: feltűnő volt, hogy Ungár Péter „átszólt” a többi ellenzéki pártnak, Donáth Anna pedig Gyurcsány Ferencnek, miközben Gyurcsány inkább az apolitikus magatartást és a „pártellenes, politikaellenes populizmust” bírálta. A DK kongresszusán felsorolták ugyan, hogy kik léptek át a Demokratikus Koalícióba, de ez nem a Gyurcsány-beszéd, hanem a koreográfia része volt.
– A hétvégi ellenzéki rendezvényeken nem esett szó a szövetségkeresésről, vagy arról, hogy a pártok milyen szövetségi politikát szeretnének folytatni a jövőben
– állapította meg Mikecz Dániel. Helyette mindegyik párt a saját identitásával foglalkozott. Az LMP a globális kapitalizmussal szembeni kritikus álláspontját és a zöld értékeket hangsúlyozta. Ungár Péter arról beszélt, hogy „a profit nem előzheti meg az embert és a természetet”, helyre kell állítani az ember és a természet közötti egyensúlyt: számos természeti jelenség mutatja, hogy minden percben közelebb kerülünk a civilizációs vívmányok megszűnéséhez, és „a régi kerékvágás a szakadékba vezet”.
A környezettudatosság a liberalizmus egyfajta kulturális oldalát megjelenítő Momentum számára is lényeges, hisz azoknak a fiatal szavazóknak, akiket a párt elsődlegesen képviselni szeretne, szintén fontosak a zöld értékek. A DK, amely politikai eszközként az általa létrehozott árnyékkormányra támaszkodik, az Európához való tartozást hangsúlyozta.
Annyi azért kiderült – folytatta a Republikon Intézet vezető kutatója –, hogy a pártok önállóan fognak indulni a jövő évi EP-választáson. Az azzal egy időben tartandó önkormányzati választások témáját azonban kerülték, ahogyan annak sem adták jelét, hogy bármifajta együttműködésre készülnének. Pedig az önkormányzati választásokon ez bizonyos mértékig elkerülhetetlen lesz. Az is igaz – tette hozzá Mikecz Dániel –, hogy hétvégén tartott rendezvények nem feltétlenül tartoznak abba a műfajba, amely alkalmas lenne választási technikai-stratégiai elképzelések ismertetésére.
Ungár Péter: Az összefogás halottHatározott, egyértelmű és baloldali fordulatot akar Magyarországon és az Európai Unióban az MSZP