egészségügy;Orbán-kormány;átalakítás;tiltakozás;Magyar Orvosi Kamara;Belügyminisztérium;Takács Péter;

Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára

- Feszíti a húrt az Orbán-kormány, az államtitkár szerint már az orvosok veszélyeztetik a betegeket

Igyekeztek hitelteleníteni az orvosi kamarát a Belügyminisztérium egy vasárnapi, miután a köztestület közgyűlése szombaton úgy döntött: konkrét nyomásgyakorlással is alátámasztja az ágazatban dolgozók követeléseit.

Azonnali válaszra késztette a Belügyminisztériumot a Magyar Orvosi Kamara (MOK) szombati küldöttgyűlése. Azon arról döntöttek, hogy mindaddig, amíg az orvostársadalom rövid és hosszú távú követelései nem teljesülnek, felszólítják az alapellátó orvosokat, hogy egyelőre ne írják alá az új ügyeleti szerződéseiket. A szakrendelőkben, kórházakban dolgozó kollégáikat pedig arra biztatják, hogy helyezzék letétbe a kamara területi szervezeteinél az önként vállalt többletmunka szerződéseik felmondását. Az előző lépés az alapellátás ügyeleti rendszerének most indult átalakítását lenne képes ellehetetleníteni, míg a szakorvosok túlmunkája nélkül a kórházi ügyeletek, a szakrendelőkben pedig az ellátás megszervezése válna rendkívül nehézzé.

A kamara döntéshozói lényegében úgy látták: – A magyar orvosok és szakdolgozók eddig a hátukon vitték a rendszert önként vállalt túlmunkájukkal, de a továbbiakban ezt csak akkor fogják vállalni, ha elindulnak a gyógyítás érdekét szolgáló változások.

A szombati fórumot azért hívták össze, mert úgy vélték, a legutóbb elfogadott, az egészségügy átalakítását célzó törvénymódosítás és annak rendeletei sértik az orvosi autonómiát és veszélyeztetik a biztonságos ellátást. A munkaerőhiányt fokozhatja a szakdolgozók elmaradt béremelése, mert pénz nélkül még több ember távozhat a betegágyak mellől. Ezért a szakdolgozók bérének januártól érvényes emelését és az év végén elfogadott „Takács-csomag” legsérelmesebb pontjainak korrekcióját követeli azonnali intézkedésként az orvosi kamara. Ezen felül a MOK felszólított arra, hogy készüljön a kormány, illetve a tudományos, szakmai és betegszervezetek részvételével ciklusokon átívelő stratégia az egészségügy átalakítására, mindez pedig 2023. végére nyerjen törvényi formát.

A kamara elnöke arra kérdésre, hogy a követeléseikkel Takács Péter államtitkár munkájával való elégedetlenségüket fejezik-e ki, Kincses Gyula visszakérdezett: Takács Péter hozta-e törvényeket a parlamentben? Svéd Tamás, a köztestület titkára mindezt azzal egészített ki, hogy Takács Péter személyével nincs bajuk, megvan a tudása, képessége arra, hogy egy hosszú távú reformot levezényeljen. – Nekünk az a bajunk vele, hogy elvállalt egy olyan feladatot, amihez mi nem szeretnénk segítséget adni. Nem lehetséges ilyen előkészítettség mellett az egészségügy átalakítását két év alatt levezényelni – tette hozzá.

Az orvosi kamara vezetői azt is egyértelművé tették, hogy az egyes szakmacsoportok tagjai nem a saját érdekeikért tiltakoznak, hanem mindannyian a közös érdekekért, az ágazatért. Ebből következően részteljesítést sem tudnak elfogadni.

Vasárnap kora délután Takács Péter államtitkár rendkívüli sajtótájékoztatóján úgy reagált: nem érzi szükségességét annak, hogy „gyökeresen a feje tetejére állítsák” a rendszert, a főbb irányokat pedig már nem tartja megváltoztathatónak. Közölte azt is, hogy a Belügyminisztériumnak nem az orvostársadalommal, nem az egészségügyi dolgozókkal, hanem a Magyar Orvosi Kamarával van konfliktusa. Az eseményt a Méltatlan támadás a kormány és a betegek ellen címmel hirdették meg.  – Az elmúlt időszakban minden törekvésünk ellenére, hogy jó partneri viszonyt alakítsunk ki a köztestülettel, azt látjuk, hogy a kamara részéről ez nem kétirányú utca. (...) Sajnos az elmúlt időszakban többször is tapasztaltuk, hogy a tárgyalóasztalnál más hangzik el, mint később a sajtónyilvánossága előtt. Szerinte a kamara lépése a betegeket veszélyezteti, ezért arra kérte a kamarát, hogy tartózkodjon e „felelőtlenségtől”.

Az államtitkár úgy fogalmazott:  – Én elhiszem, hogy valakinek a szakmai szervezetek részéről jó biznisz lenne még pár milliárdot elkölteni olyan elméleti anyagokra, amiket aztán a fiókba teszünk, de mi nem ennek a hívei vagyunk. Mi a cselekvő kormány vagyunk, a magyar emberek érdekében cselekedni szeretnénk, és épp elég elméleti dokumentum áll a magyar egészségügy rendelkezésére ahhoz, hogy jó irányba vigyük közösen a dolgokat. Majd úgy folytatta: „Nem mondjuk, hogy minden tökéletes, de mi végig nyílt lapokkal játszottunk, és pontosan tudjuk, hogy hol kell belenyúlni a rendszerbe ahhoz, hogy a betegeink érdekében azt jobbá tegyük.

Ez utóbbival kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a mai napig nem hozták nyilvánosságra azt a Boston Consulting Group által készített tanulmányt, ami alapján az egészségügy átalakítása zajlik.

Talán tárgyalnak a követelésekről

Az ATV munkatársának kérdésére, hogy a Magyar Orvosi Kamara követelései szerepelhetnek-e a kormány ma kezdődő három napos ülésén, Takács Péter azt válaszolta: ezt Borbás Gábor államtitkártól vagy a miniszterelnöktől kellene megkérdezni. Hozzátette: feltételezhető, mivel a kormány „egy nagyon cselekvő operatív szerv” itt Magyarországon, lehet, hogy lesz róla szó.

Az Európai Parlamentnek (EP) a Pegasus-ügyet vizsgáló különbizottsága (PEGA) a hónap közepén meghallgatást tart a magyarországi megfigyelési botrányról néhány érintett részvételével – értesült a Népszava.