Kína;megfigyelés;Egyesült Államok;ballon;

Washington: ballonos hírszerzési stratégiája van Kínának

A február elején feltűnt ballont pedig feltehetően érzékeny katonai objektumok megfigyelésére használták. 

Tüzetesebben vizsgálják az amerikai és kanadai légteret, mióta egy kínai ballon jelent meg február elején - derült ki a Nemzetbiztonsági Tanács kommunikációs igazgatójának sajtótájékoztatójából, amelyet magyar idő szerint hétfő este tartott.

John Kirby jelezte, ugyan nem mehet bele a részletekbe a nyilvánosság előtt, de a kínai hírszerzésnek van egy ballonos programja, amely a hadsereghez kapcsolódik. Kifejtette, Donald Trump és kormánya ezt nem derítette ki, Joe Biden adminisztrációja viszont igen. A napokban feltűnt ismeretlen objektumokkal kapcsolatban azt mondta, nem lehet egyértelműen megmondani, miyen tárgyakról van szó, semlegesítésük során pedig „óvatosságból”, az ország érdekeinek megfelelően, a repülés biztonságának védelmét szem előtt tartva cselekedtek.

A szombat esti esetről azt mondta, az USA a kanadai kormánnyal konzultálva járt el, és Biden elnök személyesen beszélt Trudeau kanadai elnökkel. Egy kérdésre válaszolva közölte, nem küldenek megfigyelőballonokat Kína fölé, és neki nincsen tudomása arról, hogy bármilyen más járművel berepülnének a kommunista diktatúra légterébe. Hétfőn ugyanis Peking azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy az elmúlt évben legkevesebb tíz ballon jelent meg a kínai égen. 

John Kirby szerint fontos különbséget tenni a közel két hete lelőtt, feltehetően kínai ballon és a most hétvégén megsemmisített három objektum között. Előbbi több mint 60 ezer lábon (18 ezer méteren) lebegett, ami jóval a kereskedelmi légiforgalom által használt zóna felett volt. Utóbbiak azonban 20 és 40 ezer láb (6 ezer és 12 ezer méter) közt voltak, amelyek jóval nagyobb veszélyt jelentettek a polgári repülőgépekre. Emellett a kínai ballont egyértelműen képesek voltak irányítani, a hétvégén lelőtt objektumok pedig nem rendelkeztek meghajtással, s kevésbé kiszámítható módon, a széllel együtt mozogtak. Kirby úgy véli, a kínai ballont vélhetően érzékeny katonai helyszínek megfigyelésére szánták. 

A kommunikációs igazgató kapott kérdést a moldovai kormány ellen szervezkedő állítólagos orosz puccsról is. Ezzel kapcsolatban azt mondta, a jelentések „nagyon aggasztóak”, s az azokban megfogalmazottak „nem álnak távol az oroszoktól megszokott tevékenységek határaitól”. Nyomatékosította, teljes mértékben a moldovai kormány és a moldovai nép mellett állnak - derül ki mindez a BBC beszámolójából.