A „Varázs Garázs” nevű helyre invitál be az újbudai Bertalan Lajos utcában Mátyási Péter képzőművész és Ongjerth Dániel kulturális menedzser, a környék több művészének helyet adó 11_11 nevű szervezet két társalapítója. Szerszámokkal teli falak fogadnak minket, de találni itt sárkány és bogár alakú szobrot, valamint régi széket ábrázoló festményt is. A műhely kétségkívül barátságos, egy művésznek pedig maga a mennyország, hisz egy ilyen helyen kedvére alkothat az ember. Beljebb haladva egy bicikliszerelő és asztalosműhelybe érkezünk, a térben kerekek, csavarkulcsok és gérvágó látható. – Ahogy ez a hely, úgy az újbudai önkormányzat többi ingatlanja is használaton kívüli, de mi a 11_11 nevű szervezetünkkel azon vagyunk, hogy ezeket a szuteréneket kiadjuk művészeknek, hogy legyen hol munkálkodniuk – mesél az indíttatásukról Dániel.
Kerület lendületben
Újbuda ideális hely a művészek számára, hisz a kerület „ütőere”, a Bartók Béla út egy nyüzsgő kulturális színtér. Itt található a Kelet Kávézó, az irodalmi eseményeknek helyet adó Hadik, a Szatyor Bár, és itt mutatja be a kortárs művészet színe-javát a Faur Zsófi, a Godot Galéria és a Próféta Galéria is. Azt azonban kevesen tudhatják, hogy Bartók-negyed még számos ötletnek ad otthont, ilyen például a 11_11 projektje, mely műtermeket biztosít fiatal és középgenerációs művészeknek.
– A kétezres évek közepére a Bartók Béla út egyre elhanyagoltabb állapotba került, a szolgáltatásai és üzletei színvonala esett, így idővel Molnár Gyula akkori polgármester elindította a Kulturális Városközpont projektet. Megemelte az önkormányzati ingatlanok bérleti díját, a kulturális szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások viszont nagy kedvezményeket igényelhettek – idézi fel Dániel. 2010 után a Hoffmann Tamás vezette önkormányzat tovább fejlesztette a területet, az autós forgalom csökkentése és az infrastruktúra további fejlesztése mellett folytatódott az ingatlanok kiadása is.
Föld alatti világok
A környékre idővel a képzőművészek is felfigyeltek, akik közül az egyik Mátyási Péter volt. – Miközben a Bartók Béla út egyre felkapottabb lett, egy volt évfolyamtársamtól megtudtam, hogy a környéken bérel egy szuterént az önkormányzattól – emlékszik Péter, aki hamarosan szintén szemet vetett egy föld alatti helyre. – A vagyongazdálkodási osztálytól kaptam egy ingatlanlistát, majd körbenéztem, hogy melyik lenne szimpatikus – mondja a művész. Aztán barátjával, Dániellel kitalálták a projektet, hogy más alkotók is műteremhez jussanak. Azért is gondolták így, mivel az egyetem elvégzése után számos képzőművésznek nincs hol alkotnia, ezért sokan az otthonukban dolgoznak. – A projektet nem is kellett hirdetnünk, mert szájról szájra terjedt, mindig nagyobb volt a kereslet, mint a kínálat – mondja Péter.
Az első bérleményük egy hatvan négyzetméteres szuterén volt a Lágymányosi utca 6. szám alatt, ahová négy művész költözött be, majd újabb üresen álló ingatlanokat kerestek. – Ezek a szuterének és félszuterének olyan helyek, amiket az önkormányzat évtizedeken át nem tudott értékesíteni. Az emberek többsége nem is tudná kihasználni ezeket, több közülük leromlott állapotú – magyarázza Péter. Az elmúlt tíz évben kilenc ingatlant, vagyis közel ezeregyszáz négyzetméternyi területet sikerült hasznosítaniuk. Ezekben jelenleg harmincöt-negyven alkotó dolgozik, akik között van festőművész, grafikus, keramikus, de díszlet- és biciklitervező is.
– A projektünk az évek során szépen beindult. A XI. kerületi tevékenységeink összefogására 2016-tól a kezdtük használni a Bartók-negyed elnevezést, mert nemcsak a Bartók Béla úton, de a környező utcákban, majd a főváros több pontján is szerveztünk kulturális programokat – meséli Dániel. A név aztán túlnőtt rajtuk, a Bartók-negyed kifejezést sokan már az egész terület megnevezésére használták. Az önkormányzat tavaly elfogadott stratégiai tervében is ez a csomag hivatalos neve.
Teret kaptak
Az utunk során egy újabb műterembe is benézünk, mely korábban a Harmónia Fitneszteremnek adott otthont. Itt két művész üdvözöl minket: Merényi Dávid, aki jobbára bérházakat, kapualjakat, valamint utca-, és metrórészleteket fest, valamint Szőke Gáspár, aki templomok építészeti motívumait alakítja át absztrakt alakzatokká. – Én korábban az albérletemben festettem, de az igencsak szűkösnek bizonyult. Aztán egy művészbarátom, Horror Pista ajánlotta, hogy Mátyási Péternél érdeklődjek – mondja Gáspár, aki nemsokára beköltözött az új helyre. Mindez nagy hatással van a művészetére, hisz az újbudai lakban lényegesen fókuszáltabban tud dolgozni, és még „szomszédjával”, Dáviddal is meg tudja osztani a gondolatait. – Az albérletben gondot okozott, ha egy képet teljes egészében meg akartam nézni, mert nem tudtam már hova hátralépni. Közben terjengett a festékszag, télen meg nehéz szellőztetni, ami elég problémás, ha valaki olajjal dolgozik – mondja Gáspár.
Dávid hasonló helyzetben volt: korábban a szülei lakásában is festett, ahol a padlón és a parkettán is nyomot hagyott az anyag, miközben a macskája is hullatta a szőrét a vásznakra. – Elég kényelmetlen volt így dolgozni, főleg annak tudatában, hogy a képeket később el szeretném adni – mondja a művész. A lakás szűk tere miatt inkább kisebb munkákat tudott készíteni, így most kivált örül, hogy a műteremben végre jóval nagyobb képeket alkothat. Ezeken már életnagyságban férnek el a kedvenc témái, vagyis a bérházak falai és a kapualjak.