Az Európai Bizottság megállapította, hogy a Magyarország által a Samsung SDI számára nyújtott 89,6 millió euró (közel 34 milliárd forint) összegű támogatás összhangban áll az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal - olvasható a testület kedden kiadott közleményében.
Ebben emlékeztetnek, hogy a kormány 2018-ban jelentette be az Európai Bizottságnak, hogy 108 millió euró összegű állami támogatást kíván nyújtani a gödi Samsung-gyár bővítéséhez. Egy évvel később részletes vizsgálat indult, annak kiderítésére, hogy az intézkedés összeegyeztethető-e a 2014–2021 közötti időszakra vonatkozó regionális állami támogatásokról szóló iránymutatással. Elsősorban az alábbiakra voltak kíváncsiak:
van-e a támogatásnak „ösztönző hatása”, azaz a Samsung SDI arra vonatkozó döntését, hogy bővíti magyarországi akkumulátorgyártási kapacitását, közvetlenül az állami támogatás váltotta-e ki, vagy a beruházást a támogatás nélkül is megvalósította-e volna az említett térségben;
az állami támogatás hozzájárul-e a regionális fejlődéshez, megfelelő és arányos-e;
az állami támogatás a munkahelyek más uniós tagállamokból Magyarországra történő áthelyezéséhez vezet-e.
A vizsgálat arra jutott, hogy a közfinanszírozás nélkül a projektet nem Magyarországon vagy más uniós országban valósították volna meg, hanem egy harmadik országban, mivel nyereségesebb lett volna a Samsung SDI számára ott akkumulátorcellákat gyártani és a készterméket Európába exportálni. A támogatás a szükséges minimumra korlátozódik ahhoz, hogy a Samsung SDI vállalatot a beruházás magyarországi megvalósítására ösztönözze, amennyiben a támogatás nem haladja meg a 89,6 millió eurót. Emellett az eredetileg bejelentett 108 millió euró összegű támogatás meghaladta a beruházások ösztönzéséhez szükséges minimumot, s a regionális beruházási támogatás hozzájárul a munkahelyteremtéshez, valamint egy hátrányos helyzetű régió gazdasági fejlődéséhez és versenyképességéhez.
A fő megállapítás, hogy
„a projekt regionális fejlődésre gyakorolt pozitív hatásai egyértelműen meghaladják az állami támogatás által előidézett versenytorzulás hatásait. A Bizottság ezért az uniós állami támogatási szabályok alapján jóváhagyta a magyar intézkedést.”
Ugyanakkor a gödi Samsung-gyárral kapcsolatban más kételyek is megfogalmazódtak. Mint korábban mi is beszámoltunk róla, több tűzvédelmi előírást is megszegtek az évek során a létesítményben, de mindez nem jelentett akadályt a hivatalos pecséthez. Azzal érvelnek, hogy a későbbiekben újra ellenőriznek és adott esetben megint büntetnek.
Hiába a lakosság tiltakozása, kiadta a gödi Samsung-gyár újabb engedélyét a katasztrófavédelem