;;

faj;Gulyás Gergely;nácizmus;

- Ungváry Krisztián: Gulyás Gergőnek sikerült alapvetően náci terminológiákkal kifejeznie azt, amit gondolt

A Miniszterelnökség viszont fenntartja, hogy az Erasmus-ügy faji alapú diszkrimináció a magyar ösztöndíjasokkal szemben.

A legutóbbi Kormányinfó sajtótájékoztató egyik messzire visszhangzó kijelentése volt, hogy Gulyás Gergely az Európai Bizottság magyarellenes „faji alapú bosszújának” nevezte az Erasmus-ügyet, vagyis hogy a brüsszeli testület összeférhetetlenség miatt nem kaphatnak támogatást Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek a fideszes politikusok által irányított, közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek. 

Később a Miniszterelnökséget vezető minisztert meg is kérdezték, komolyan gondolta-e ezt, amire helyesbített egy kicsit, és magyarellenesnek nyilvánította a bizottsági döntést, hozzáfűzve, hogy egy faj van, ez a homo sapiens, ezen belül vannak népcsoportok. A történelem tanúsága szerint ettől függetlenül náci beszédről van szó, azt RTL Híradónak legalábbis Ungváry Krisztián azt mondta, az egyedüli szubkultúra, amelyik abban az értelemben használta a faj kifejezést, hogy „magyar faj, német faj meg árja faj”, az a Harmadik Birodalom náci közbeszéde volt.

– Tehát Gulyás Gergőnek sikerült alapvetően náci terminológiákkal kifejeznie azt, amit gondolt

– jelezte a történész.

Az Európai Bizottság pénteken nem reagált Gulyás Gergely kijelentéseire, az RTL Híradónak pedig a Miniszterelnökség azt válaszolta, hogy a tárcavezető fenntartja, az EU azért nem akarja biztosítani az Erasmus-hallgatóknak a pénzt, mert magyarok. „Ez faji alapú diszkrimináció” – 

Gulyás Gergely kiszólása – fűzhetjük hozzá – tökéletesen rímelt Orbán Viktor 2022 nyarán Tusnádfürdőn tartott beszédének arra a nagy nemzetközi felhördülést keltő részére, miszerint a magyarok nem akarnak kevert fajúak lenni. A miniszterelnök később azzal mentegetőzött, hogy kulturális értelemben használta a faj szót (ezzel Gulyás Gergely is védekezett), és előfordul, hogy néha félreérthetően fogalmaz.

A kecskeméti Urunk mennybemenetele-templom plébánosának a beszédéből, bíráló tanításából pont az a rész tűnt el egy időre az archívumból, amelyben a hatalom magára ismerhetett volna.