Amíg ilyen drágák az élelmiszerek, addig az ársapkákat nemhogy fenn kell tartani, hanem ki kell bővíteni, például a párizsira, a rizsre vagy a margarinra – tartalmazza sz MSZP ötpontos javaslatcsomagja, amit keddi sajtótájékoztatóján Komjáthi Imre, a párt társelnöke ismertetett online sajtótájékoztatóján. – Vigyék le nulla százalékra az alapvető élelmiszerek áfáját, ahogyan azt tették Lengyelországban. Szüntessék meg az élelmiszerekre kivetett 4,1 százalékos „extra áfát”, azaz a különadót. Hatóság ellenőrizze az árak csökkenését, a kisboltok és a termelők kapjanak állami kompenzációt, ha veszteségük keletkezik az ársapkák miatt – sorolta a további szocialista javaslatokat.
Az MSZP is indított egyfajta lakossági konzultációt, és az elelmiszerarstop.hu oldalra várják a véleményeket. Emellett a kisboltok és a termelők érdekképviseleteit megkeresik, hogy eddig milyen segítséget kaptak, és ezek után milyen javaslataik vannak, mi jelentene nekik segítséget ebben a nagy bajban, amit a kormány állított elő a felelőtlen gazdaságpolitikájával. Komjáthi azt mondta, hogy szerintük Magyarországot továbbra is az „orbáni infláció” sújtja, és a magyar emberek, a családok, az átlag alatti nyugdíjjal rendelkezők számára ez okozza a legnagyobb nehézséget.
Márpedig ez az infláció – fogalmazott – két és félszer akkora, mint az európai átlag, és messze a legnagyobb az EU-tagállamok közül. – „Az élet mindig drága” – utalt az ellenzéki politikus az ismert akciófilm magyar címére, és ez most szerinte azt jelenti, hogy negyedével drágább az élet, mint egy éve: az élelemért 47 százalékkal kell többet fizetni a pénztáraknál, miközben uniós szinten csak 19,5 százalékkal magasabbak a költségek. Hozzáfűzte, a kenyér 72 százalékkal, a tojás 79 százalékkal, a sajt és a túró pedig 78 százalékkal kerül többe 2022 tavaszához képest.
Komjáthi Imre kiemelte, hogy az „orbáni inflációval” nem tartanak lépést sem a fizetések, sem a nyugdíjak, s folytatta az összehasonlítást: „Romániában 13,5 százalékos, Szlovákiában 15,4 százalékos a drágulás, míg nálunk 25,8 százalékos, amit szerinte egyáltalán nem a szankciók vagy az energiaárak okoznak, különösen úgy nem, hogy Európában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kötött a legrosszabb feltételekkel földgázvásárlási szerződést.
Élen a magyar infláció, úgy drágul minden, hogy az EU-ban máshol csak messziről követni tudjákFideszes politikusok vezette szervezetek is kérik az élelmiszerárstop kivezetésétÚjabb, 26 éves rekordot döntött meg a tavalyi drágulás, és még nincs vége