Finnországban a vasárnapi parlamenti választást hajszálvékony többséggel a konzervatív Nemzeti Koalíció Pártja (KK) nyerte, amelynek vezetője, Petteri Orpo volt pénzügyminiszter, leendő kormányfő még 2019-ben Ulf Kristersson jelenlegi svéd miniszterelnökkel közös véleménycikkében amellett szállt síkra, hogy zárják ki a Fideszt az Európai Néppártból (EPP).
Mint arról a Népszava is beszámolt, a vasárnapi parlamenti választás Finnországban hajszálvékony többséggel a Petteri Orpo volt pénzügyminiszter vezette konzervatív Nemzeti Koalíció Pártja (KK) nyerte. Bár az eddigi miniszterelnök, a szociáldemokrata Sanna Marin pártja három új mandátumot is szerzett, koalíciós partnerei sokat buktak el.
Képviselői helyeket nyert, de a parlamenti választást elvesztette Sanna Marin pártja FinnországbanA nyílt levelet akkor az EUObserveren tették közzé. Szerzőpárosa a Legfőbb ideje kizárni a Fideszt az EPP-ből című írásnak már a legelején leszögezi, hogy „a Fidesz túl messzire ment”, ezért a KK és az Ulf Kristersson vezette svéd Mérsékelt Párt hivatalosan is a Fidesz EPP-ből való kizárására szólít fel.
A két politikus az Orbán-kormány szemére vetette az alkotmánymódosítási ámokfutást, amellyel szigorították a felügyeletet az igazságügyi rendszer felett, továbbá a sajtószabadságot korlátozó médiatörvényeket. Megemlítik a Budapestről Bécsbe száműzött CEU ügyét, de külön felhívják a figyelmet, hogy a Magyarországon akkor már zajló EU-ellenes kampányok jelentették az utolsó cseppet a pohárban. Hangsúlyozva az EU alapértékei melletti kiállást, felhívják a figyelmet arra, hogy megpróbáltak párbeszédbe bocsátkozni a Fidesszel, mindhiába.
„Ha egy tagország szisztematikus fellép a demokratikus és a jogállamisági alapelvekkel szemben, a párbeszéd elégtelenné válik”
– írták.
Hozzáfűzték, hogy nem Magyarországnak, hanem Orbán Viktornak és a Fidesznek mutatnak ajtót.
A Fidesz egyébként előremenekült az ügyben, és maga lépett ki az Európai Néppártból, amiről Novák Katalin akkor családokért felelős tárca nélküli miniszter egy 2021. március 18-i tweetben tett bejelentést. A néppárti EP-frakcióból való kilépésről még március 3-án döntött a nagyobbik magyar kormánypárt, miután az konzervatív pártcsalád EP-képviselői megszavazták azt az alapszabály-módosítást, amely szerint nemcsak tagokat, hanem egész delegációkat lehet kizárni és felfüggeszteni a képviselőcsoportból. A 187 néppárti EP-képviselő közül a módosítás mellett 148-an szavaztak, 28-an voltak ellene, négyen tartózkodtak. A Fidesz korábban jelezte, hogy az egész módosítást ellenük intézett támadásként értékelik, s annak elfogadása esetén önként távozik.
Petteri Orpo markánsan EU-párti politikus. Korábbi kijelentései szerint csak akkor hajlandó együttműködni a vasárnapi parlamenti választáson másodikként befutó Finnek Pártjával, ha az feladja az EU-szkeptikus álláspontját.
Ami Ulf Kristerssont illeti, ő nemrég magyarázatot követelt Orbán Viktortól arra is a magyar kormány packázása miatt Svédország NATO-csatlakozásával kapcsolatban. A kabinet hónapokig halogatta a finn és a svéd a NATO-csatlakozás ratifikálásának ügyét, míg végül a finnt a múlt héten sikerült elfogadni az Országgyűlésben. A svéd csatlakozás ügyét különvették, és bizonytalan, „valamikori” időpontot jelöltek ki vele kapcsolatban.
A svéd kormányfő válaszokat követel Orbán Viktortól a svéd és finn NATO-csatlakozás szétválasztása miatt