Támogatja a kormány a civil fenntartókat a megemelkedett rezsiköltség kompenzálásában, ha azok szociális és gyermekvédelmi szolgáltatást működtetnek. Többek között ezt válaszolta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára Tóth Bertalan írásbeli választ igénylő parlamenti kérdésére.
A szocialista képviselő arra várt választ – egyébként az energiaügyi minisztertől –, hogy indokoltnak tartja-e a szociális intézményeket működtető civil szervezetek bekerülését a földgáz- és villamosenergia egyetemes szolgáltatásra jogosultak körébe, valamint, milyen egyéb rezsitámogatásra számíthatnak az idősotthonokat működtető alapítványok és egyesületek.
Azt követően érdeklődött erről Tóth Bertalan, hogy lapunkban megírtuk: a Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete kérte a kormányt, egységesen, fenntartótól függetlenül, a gondozási napok számához igazítva, kifejezetten a rezsiköltségek fedezetére állapítson meg kiegészítő támogatást az idős embereknek, fogyatékkal élőknek, rászorulóknak lakhatást, gondozást nyújtó intézetek számára. Szerinte ugyanis míg a kormány néhány fenntartót megsegít, kiegészítő támogatásokat, időszaki pályázati lehetőségeket biztosít számukra, a nonprofit szervezetek, alapítványok ebből kimaradnak, a minisztérium által kiírt rezsiköltség-támogatásra nem jelentkezhetnek,
miközben van, ahol a gázszámla havi 1 millió 60 ezer forintról 2 millió 770 ezer forintra nőtt.
Rétvári Bence szerint lehet támogatást kérniük a 2022. október 1-től 2022. december 31-ig terjedő időszakra a villany- és a gázár emelkedése miatt, a 3 hónapra összesen 1 millió forintot járhat.
Kerestük Meleg Sándort, a Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete elnökét, mit szól Rétvári Bence reakciójához. Úgy fogalmazott: nem válaszolt az egyesület kifogásaira. Csupán egy korábbi intézkedésre hivatkozott az államtitkár, a jelenlegi problémákat meg sem említette. Az a pályázati forrás, amelyről Rétvári Bence írt, rendkívül korlátozottan hozzáférhető, nem fedezi a teljes rezsinövekedést, és az ellátók közül nem is kaphat belőle mindenki.
A pályázatból ugyanis kizárták a fővárosi, a megyei jogú- és a 30 ezer feletti településen működő szolgálatokat. Az alapszolgáltatást végzők (családsegítő-, támogató szolgálat, nappali ellátás) pedig egyáltalán nem jelentkezhettek rá.