Több mint két hónap telt el azóta, hogy az Európai Bizottság nyomására távozniuk kellett a kormánytagoknak a közérdekű vagyonkezelő alapítványokhoz kiszervezett egyetemek kuratóriumaiból, és az esetek többségében mostanra már sikerült is megtalálni a helyükre a megfelelő személyeket. Az újonnan kinevezettek személyéből pedig jól látszik, hogy az Orbán-kabinet semmit nem bízott a véletlenre, a kormányzati befolyás továbbra is töretlen, csak épp magas rangú kormánytisztviselők jelenléte nélkül.
A közelmúltban történt változás például a Miskolci Egyetemet fenntartó alapítvány élén, ahol Fükő László, a Bosch Elektromos Szerszámgyártó Kft. gyárigazgatója váltotta Varga Judit igazságügyi minisztert a kuratóriumi elnöki székben. Fükő 2020 augusztusa óta mostani előléptetéséig “egyszerű” kuratóriumi tagként vett részt az alapítvány és az egyetem irányításában. Jó kapcsolatokat ápol a kormánnyal, amit az is bizonyít, hogy idén februárban a magyar állam egyedi kormánydöntés alapján összesen 10,2 milliárd forint vissza nem térítendő készpénztámogatást biztosított a Bosch két beruházásához - ezt Szijjártó Péter külügyminiszter jelentette be, aki 2018-ban a Bosch miskolci gyárába is ellátogatott, hogy Fükő Lászlóval közösen emléktáblát avasson a százmilliomodik kéziszerszám gyártásának alkalmából.
A gyárigazgató elnöki kinevezésével új kuratóriumi tagra is szükség volt, őt Világi Oszkár, a MOL-csoport vezérigazgató-helyettesének személyében találták meg. A K-monitor adatbázisa szerint Világi az egyik leggazdagabb felvidéki magyar, otthonosan mozog a szlovák, a magyar, a lengyel és a román politikai életben is. A szülővárosában, Dunaszerdahelyen épült stadiont Orbán Viktorral együtt tekintette meg. Korábban tagja lett a Színház- és Filmművészeti Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának is, az intézmény weboldala szerint ezt a pozícióját újabb kinevezése ellenére továbbra is betölti.
A már említett Szijjártó Péter külügyminiszter a győri Széchenyi István Egyetem alapítványának kuratóriumából kényszerült távozásra február közepén, helyére Hetzmann Bélát, a Rába Járműipari Holding Nyrt. elnök-vezérigazgatóját választották meg új kuratóriumi tagnak.
A kuratórium elnöke egyébként Palkovics László, az Orbán-kormány korábbi technológiai és ipari minisztere, aki mintha csak egy szívességet viszonzott volna Hetzmann kinevezésével, idén januárban ugyanis Palkovicsot választották meg a Rába Holding felügyelőbizottságának elnökévé.
Lantos Csaba energiaügyi minisztert Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke váltotta a Szegedi Tudományegyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi tagjainak sorában. A 4iG-t a “NER szuperprojektjeként” is emlegetik, amely Orbán Viktor miniszterelnök barátja, Mészáros Lőrinc köreiből nőtt hatalmas távközlési és informatikai vállalattá, melynek leányvállalata, az Antenna Hungária Zrt. vásárolta fel a Vodafone Magyarországot a magyar állammal karöltve - emlékeztet cikkében a Telex. Ugyancsak kuratóriumi tag Szegeden Trócsányi László korábbi igazságügyi miniszter, jelenleg a Fidesz európai parlamenti képviselője, ám mivel az egyetem lapunknak küldött tájékoztatása szerint ez a pozíció nem számít kormányzati tisztségnek, neki nem kellett lemondania.
Kevés az Európai Bizottságnak az Orbán-kormány ajánlata, minden köztisztviselőnek távoznia kellene az alapítványi kuratóriumokbólA testnevelési Egyetemen is történt változás. Korábban az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi tagja volt Schmidt Ádám miniszterelnöki tanácsadó, ám az ő neve már nem szerepel az egyetem weboldalán, helyére Bíró Péter, a Nemzeti Sportügynökség elnök-vezérigazgatója került.
Van, ahol még nem döntöttek
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemet (MATE) fenntartó alapítvány irányító testületéből két miniszternek, Nagy István agrárminiszternek és Lázár János építési és közlekedési miniszternek kellett távoznia, de az egyetem weboldalán még nem nevezték meg, kik kerülnek a helyükre.
Mint korábban megírtuk, az Óbudai Egyetemen is történtek változások, Varga Mihály pénzügyminiszter helyett Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere lett a kuratórium elnöke, új tagnak pedig Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak az érdekeltségébe tartozó Gránit Bank vezérigazgató-helyettesét, Nagy Zoltánt nevezték ki. A veszprémi Pannon Egyetem kuratóriumának élén pedig Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal addigi elnöke váltotta Navracsics Tibor uniós forrásokért felelős minisztert.