– Hogyan lehet megoldani a Budapesttel fennálló vitákat? Az egyedüli kérdés az, mit szeretne a magyar kormány. Nekem úgy tűnik, zavar van a magyar politikai elitben. Ez egy nagyon furcsa helyzet. Lehet, hogy egy NATO-ország egyszerre van Oroszország mellett és a NATO-ellen? – jelentette ki az ukrán elnök több, észak-európai ország újságírónak adott interjújában.
Volodimir Zelenszkij úgy látja, nem lehet a NATO-szövetségese egy olyan ország, amely ellenfélnek nevezi a NATO-t. – A szubjektív véleményemet mondom: ez nem helyénvaló magatartás. A szövetség kifejezés nem csak egy szó. Olyan államok együttműködését jelenti, amelyeknek azonosak a biztonságról és az értékekről alkotott nézeteik. Bizonyos kérdésekben gondolhatnak mást, de van egy szövetségesi szerződésük, amely szerint megvédik egymást és saját értékeiket – fejtegette. Hozzátette, amennyiben egy ilyen szövetség minden tagja ellenségnek nevezi Oroszországot, akkor annak egy tagja nem mondhatja ennek ellenkezőjét.
– Ha pedig de jure szövetséges, de facto pedig ellene dolgozik, akkor nem adhat tanácsot Ukrajnának, hogy csatlakozzon vagy ne csatlakozzon a NATO-hoz. Legfőképp nem szabadna akadályokat gördítenie az esetleges csatlakozás elé
- vélekedett Zelenszkij az Evropejszka Pravda nevű ukrán hírportál szerint.
Noha Orbán Viktor több alkalommal is tett Ukrajna elleni kiszólásokat, Volodimir Zelenszkij állításával ellentétben az Orbán-kormány egyik tagja sem nevezte ellenfélnek a NATO-t. Sőt, a miniszterelnök nem olyan régen egy parlamenti felszólalásában azt mondta, a szervezethez való tartozásunk nemzetstratégiai kérdés, s ez még évtizedekig így lesz.
Orbán Viktor: a NATO nemzetstratégiai kérdés Magyarország számáraOrbán Viktor két hónapja, a Fidesz balatonfüredi frakcióülésén a háborúpárti nemzetközi érdekcsoportokat nevezte ellenfélnek. Ezek szerinte a Biden-adminisztrációból, a háborúpárti brüsszeli bürokratákból és háborúpárti politikusokból állnak.
Orbán Viktor ellenfélnek nevezte az Egyesült Államokat, a CIA jelentést írt rólaJens Stoltenberg NATO-főtitkár nemrég egyébként meghívta Volodimir Zelenszkijt a NATO július 11-12-i vilniusi csúcstalálkozójára. Az ukrán elnök fel is szólított, hogy országát mielőbb vegyé fel az észak-atlanti szerződés 31. tagjának, csakhogy háborúban országot nem lehet.
NATO-főtitkár: Ukrajna helye az észak-atlanti szövetségben vanStoltenberg szerint az összes NATO-tagállam, így Magyarország is beleegyezett abba, hogy Ukrajna a NATO tagja leszLehet csodálkozni, de a szövetségesek közösen döntötték el, hogy Ukrajna NATO-tag lesz