Európai Bizottság;polgármester;uniós támogatás;útlezárás;Nyírmártonfalva;lombkoronasétány;

- Lezáratta Nyírmártonfalva fideszes polgármestere, magánterület lett a lomb nélküli lombkoronasétányhoz vezető út

A falu vezetője megunhatta az önkormányzat soha nem látott uniós projektje által vonzott katasztrófaturizmust.

Az immár európai hírű nyírmártonfalvai lombkoronasétányhoz vezető út elején a következő felirat fogadja a látogatót: „Magánterület! Illetékteleneknek belépni tilos!” – vette észre és fotózta le még vasárnap a Magyar Narancs egyik olvasója. A lapnak küldött üzenet szerint a tábla miatt ugyan egyik barátja már nem mert bemenni, de többeket érdekelhet, hogy az aszfaltútról is lehet látni a lomb nélküli lombkoronasétányt.

– Mivel a négy méter magas, nyolcvan méter hosszú szerkezet mellett áll egy kilátó is, amely korábban készült, nem lehetne lezárni ezt a területet, hiszen a kilátó is a köz javára létesült – állítja a szemfüles látogató, aki egyike azoknak az embereknek, akik kíváncsiak a soha nem látott építményre. A Hadházy Ákos ellenzéki parlamenti képviselő és az Átlátszó által feltárt ügyről a Népszava írta meg még április elején, hogy a beruházást az Európai Bizottság behatóan vizsgálja, és ha a támogatást szabálytalanul használták fel, megteszi a szükséges intézkedéseket. 

Az első hírek arról szóltak, hogy tarra vágták az erdőt a nyírmártonfalvai, 60 millió forintos uniós támogatásból épült lombkoronasétány építése közben. Az eredeti tervek szerint az 50 méter hosszú építményt a fák lombkoronájának szintjébe álmodták meg. A beruházásra a támogatást a magánszemélyként pályázó fideszes polgármester, Filemon Mihály nyerte meg. A sétány az uniós adófizetők pénzéből épült meg, mivel a kifizetés az uniós finanszírozású Vidékfejlesztési Program pályázatából történt.

A tulajdoni lap szerint a 16,5 hektáros telek szintén a polgármesteré, aki civilben agrárvállalkozó, aki, aki azzal vált híressé, hogy egy uniós projekt keretében olyan erdőben valósította meg az „erdőközjóléti beruházást”, ahol idő közben ki kellett vágni a fákat. Később az RTL megtudta, hogy nem ez az egyetlen, kérdéseket felvető ilyen jellegű építmény a térségben. Erdei kirándulóhely és lombkorona-ösvény létesítésére Tasi Sándor, a Hajdú-Bihar megyei közgyűlés fideszes alelnöke 61 millió forintot kapott. Tasó László fideszes országgyűlési képviselő pedig ugyanilyen célra 64 millió forinthoz jutott 2021-ben. Mindkét projekt helyszíne Nyíradony volt. Hadházy Ákos szerint ráadásul felmerült a gyanú, hogy az építmények túlárazva készülhettek. Emiatt fordult a momentumos Donáth Anna és Hadházy Ákos az Európai Csalás Elleni Hivatalhoz, az OLAF-hoz.

A terrorizmusért elítélt férfinak és társainak, akik a pápalátogatásra hivatkozva az államfőtől kegyelmet kaptak, még pénzgyűjtést is szerveznek.