Mivel az orvosok a vártnál is jóval nagyobb arányban léptek vissza a Magyar Orvosi Kamarába (MOK), miután a parlament február 28-án egy nap alatt eltörölte a kötelező kamarai tagságot, a 24.hu utánajárt, hogyan foglaltak állást azok az orvosok, akik a Fideszben politizálnak.
A parlamentben jelenleg három fideszes orvos ül, Pesti Imre, Molnár Ágnes és Mészáros Lajos. Bár a képviselőket egyenként keresték meg kérdéseinkkel, nevükben központilag a Fidesz-frakció sajtóosztálya válaszolt.
– A frakció egyetlen orvos tagja sem lépett vissza a kamarába – árulták el. Mindezt az ismert , hogy „a Magyar Orvosi Kamara visszaélt a hatalmával, amikor a kamarai tagság felfüggesztésével fenyegette az orvosokat és arra akarta őket rávenni, hogy esküjüket félretéve korlátozzák a betegek egészségügyi ellátását”.
A három fideszes orvos egyébként megszavazta a kötelező kamarai tagságról szóló törvénymódosítást, Pesti Imre és Mészáros Lajos fel is szólalt a parlamenti vitában.
Szinte mindegyik orvos kamarai tag maradt, és ezt már a hivatalos számok is megerősítikDézsi Csaba András fideszes győri polgármester sem lépett vissza a kamarába. A 24.hu-nak azt mondta: „én már három éve javasoltam a kötelező kamarai tagság eltörlését, amikor Kincses Gyuláék átvették az orvosi kamara vezetését. Most sem lett jobb a helyzet, mivel a konfliktus keresése jobban foglalkoztatja a kamarát, mint a probléma megoldása”.
Az orvosi kamara nem kívánta kommentálni azt, hogy a kormánypárti politikus-orvosok egységesen nem lépnek vissza a kamarába, mondván, politikai természetű kérdésekre nem válaszolnak. Azt azonban elárulták, hogy az április végi adataik szerint 34 028 tagja van a Magyar Orvosi Kamarának, vagyis a kötelező kamarai tagság március eleji megszüntetése óta az orvosok mintegy négyötöde visszaállította tagságát.
Az ügy előzménye, hogy az Orbán-kormány februárban egész pályás letámadást indított a Magyar Orvosi Kamara ellen: egy ütemesen felépített, valótlanságokra épülő lejáratókampányt követően megszüntették a kötelező kamarai tagságot, így az orvosoknak egyetlen hónapon belül nyilatkozniuk kellett arról, hogy meg akarják-e tartani a tagságukat, enélkül ugyanis automatikusan megszüntették azt.
„Az Orbán-kormánynak nem érdeke a hatékony egészségügy, neki az a jó, ha az emberek gyorsan meghalnak” MOK-Belügyminisztérium: vihar utáni csend