polgármester;sajtóper;elsőfok;Átlátszó;pervesztes;Nyírmártonfalva;lombkoronasétány;

- Villámgyorsan elvesztette a lombkoronasétány-pert Nyírmártonfalva polgármestere

Filemon Mihály nem, csak ügyvédje jelent meg a tárgyalóteremben, de sem  lombokat, sem kellően alátámasztott érveket nem vitt az Átlátszóval szemben. A döntés nem jogerős.

Elvesztette Filemon Mihály, Nyírmártonfalva fideszes polgármestere azt a sajtóhelyreigazítási pert, amelyet az Átlátszó tényfeltáró portál ellen indított az országos botrány kavaró lombkoronasétány ügyében – írja a Magyar Hang. A lap tudósítása szerint a Fővárosi Törvényszéken tartott pénteki tárgyaláson a bírónő mindenben az alperes lapnak adott igazat, az ítélet nem jogerős.

Ahogy arról a Népszava is beszámolt, a beperelt Átlátszó még márciusban adott hírt arról, hogy tarra vágták az erdőt a nyírmártonfalvai, 60 millió forintos uniós támogatásból épült lombkorona sétány építése közben, és a lap munkatársai Hadházy Ákos ellenzéki parlamenti képviselővel együtt személyesen is megtekintették a beruházást. Mint akkor írták, az eredeti tervek szerint az 50 méter hosszú építményt a fák lombkoronájának szintjébe álmodták meg, s a beruházásra a támogatást a magánszemélyként pályázó Filemon Mihály nyerte meg. – A sétány az uniós adófizetők pénzéből épült meg, mivel a kifizetés az uniós finanszírozású Vidékfejlesztési Program pályázatából történt, és a tulajdoni lap szerint a 16,5 hektáros telek szintén a polgármesteré.

Az azóta végtelennek tűnő sorozattá alakult történet, amelyet már az Európai Unió is vizsgál, illetve az üggyel kapcsolatos Facebook-bejegyzéshez kapcsolódó nevetős emoji miatt egy szociális munkás állása is veszélybe került, fordulathoz érkezett, miután a polgármester beváltotta fenyegetését és bírósághoz fordult. Csakhogy a sajtóper tárgyalásán Filemon Mihály meg sem jelent, helyette ügyvédje próbálta bizonyítani az Átlátszó pontatlanságait.

– Az ügyvéd fő érve az volt, hogy a sétány építésekor a polgármester még nem kapta meg az uniós támogatást. Ezért szerintük megtévesztő azt állítani, hogy uniós pénzt használtak volna fel a beruházásra. Azzal is érvelt, hogy Filemon az uniós pályázat 2017-es beadása idején még nem volt közszereplő, mert csak 2019-ben választották meg polgármesterré, továbbá a sétány nem is 50, hanem 80 méteres. Utóbbiról azonban kiderült, hogy az adat a Közbeszerzési Értesítőben szerepel.

A bíróság leszögezte: ha valaki már egy megítélt uniós támogatás tudatában fog bele egy ilyen beruházásba, joggal számolhat azzal, hogy meg is kapja a pénzt, így nincs relevanciája annak, hogy mikor fizetik ki a pénzt. – A közszereplői státusz nem váltogatható kabátként, és mivel Filemon Mihály polgármester, szélesebb körben kell tűrnie a sajtó akár téves állításait is, mintha magánszemély lenne – emelte ki elsőfokú ítéletében a törvényszék, egyben a polgármestert csaknem 300 ezer forint  perköltség megfizetésére kötelezte.

Sebastian Kęciek lengyel nagykövet Novák Katalin magyarázkodásával sem elégedett meg.