Túl sok eredményről beszámolni nem tudunk - jelentette ki a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke kedden délután azt követően, hogy a Belügyminisztériumban egyeztetést folytattak velük.
Gosztonyi Gábor elmondta, hogy a kormány továbbra sem enged a 22-26 közötti kötelező óraszámból. Annyiban történt változás, hogy a 80 órás eseti ingyenes helyettesítést 60 órára fogják leszállítani. Az érdekképviseleti vezető meglepődéssel fogadta a tárca parlamenti államtitkárának egy szombati Facebook-posztját. Rétvári Bence ugyanis azt írta, 22 óra tanítás felett már több pénzt kapnának kézhez a pedagógusok a státusztörvény után. A politikus érvelése szerint jelen pillanatban mindenki azt a bért kapja, tanítson 24 vagy 26 órát.
Azonban Gosztonyi Gábor érvelése szerint az
„államtitkár bejelentése finoman szólva is fake newsnak nevezhető”, ugyanis „az államtitkár óriásit hazudott”.
Szó nincs arról, hogy 22 óra lenne a kötelező óraszám, és afelett minden túlmunkát kifizetnének. Ez a bejegyzés nem szolgál másra, mint a közvélemény, oktatásban dolgozók elleni hergelésére, amit ezúton is egyébként kikérünk magunknak - fejtegette.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke pedig arról beszélt, hogy semmiféle elmozdulás nem történt. Nagy Erzsébet szerint a státusztörvény egybeszerkesztett változatát sem kapták meg, így azt sem tudják megállapítani, miben vannak elmozdulások a korábbiakhoz képest. Nyilvánvalóan az lenne a legfontosabb, hogy egy kiszámítható előmenetelt biztosító bérrendszer legyen, kötelező óraszámmal, az összes túlmunkát fizessék ki - hangsúlyozta.
Nem áll le a Belügyminisztérium, bosszút akar állni a tanári érdekképviseleteken is„Az a kérésünk, hogy továbbra is tartsunk ki (...) továbbra is harcolunk az ellen, hogy a státusztörvény hatályba lépjen, mert ez még ebben a gyengített formájában is elfogadhatatlan. Nem tudjuk, hogy mikor lesz a következő egyeztetés, de arra azért számítunk, hogy legalább addig nem fogják beterjeszteni a törvénytervezetet” - fogalmazott Nagy Erzsébet.
Gosztonyi Gábor ehhez annyit tett hozzá, hogy az új rendelkezések nem június 1-én fognak hatályba lépni, csak később, de ezzel kapcsolatban még Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár sem tudott semmit sem konkretizálni.
Maruzsa Zoltán: harmincnégy tartalmi kérdésben változtatta meg álláspontját a kormány a pedagógus-életpályamodellt illetően Egyre több gimnázium csatlakozik a státusztörvényt elítélő nyílt tiltakozáshozA tiltakozók által „bosszútörvénynek” nevezett státusztörvényt március 2-án tette közzé a Belügyminisztérium. Az egyik legfontosabb változás, hogy megszűnne a közalkalmazotti jogviszony, helyette köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt vezetne be az Orbán-kormány. Emellett megszűnne a tanári kar maradék autonómiája, napi 12 óra, hetente pedig akár 48 is lehetne a munkaidő, ingyen lehetne helyettesíteni 80 órában, be lehetne rendelni szabadságról a pedagógust, aki bármely intézménybe átvezényelhető lenne.
„Szégyellem, hogy a pedagógustársadalom tagja vagyok”