;

politika;zene;Majka; NER;Carson Coma;exkluzív;Azahriah;Beton.Hofi;Krúbi;Dé:Nash;

A Carson Coma együttes nemrég megjelent Feldobom a követ című dalának klipje nyomasztó képet fest a jelenről

- Dalokkal üzennek a NER-nek, több millióan hallgatják és nézik őket

A populáris előadók dalszövegeiben lépten-nyomon felbukkannak politikai célzatú, társadalomkritikus gondolatok. Többmilliós nézettségüket és hallgatottságukat sok politikus megirigyelhetné. 

„Ki uralja egy adott ország médiáját, az eldönti, hogy ki uralja az adott ország gondolkodását, és ezen keresztül, hogy ki uralja az adott országot” – ezzel a sorral indul Bauko Attila, vagyis Azahriah két hete debütált Four moods 2 című dala, az idézet Orbán Balázstól, Orbán Viktor politikai igazgatójától származik.

A huszonegy éves dalszerző száma jó néhány politikai utalást tartalmaz, klipjében feltűnik Rákosi Mátyás, és Chaplin is az 1940-es A diktátor című filmből. Mindez persze nem lenne hír, ha az Újpalotán felnőtt Azahriah dalai egy romkocsma falai közt hangoznának el, a popsztár viszont idén márciusban megtöltötte a Papp László Sportarénát, míg a számait rengetegen hallgatják – az említett dal például csaknem 850  ezer megtekintésnél jár.

Závada Péter költőt, a 1996-tól 2018-ig működő Akkezdet Phiai nevű underground együttes egykori tagját is kérdeztük arról, hogy mi a véleménye a mai könnyűzenei előadók társadalomkritikus számairól. 

Kattintson és regisztráljon cikkünk elolvasásához a mobil Népszaván! Egy hétig szabad a betekintés.

  • Miért nem hatékony egy-egy sort szentelni politikai üzeneteknek a dalokban?

  • Mi a különbség a mai számok és a rendszerváltás előtti dalok üzenetei között?

  • Mit akar a közönség?

– derül ki összeállításunkból még.

Maugham Csodálatos vagy, Júlia! című darabjában tért vissza budapesti színpadra Eszenyi Enikő.