Az Európai Bizottság hozzájárult a paksi atomerőmű új blokkjairól szóló szerződések módosításához – jelentette tegnap Szijjártó Péter. Bár a külgazdasági és külügyminiszter ezen túlmenően megismételt számos, a beruházással kapcsolatos propagandafordulatot, a módosítások mibenlétének témáját gondosan kerülte. (Így megtudhattuk tőle, hogy a magyar kormány változatlanul elkötelezett az új atomblokkok mielőbbi megépítése iránt, illetve a szerződés „módosításáról és irányáról” azért állapodtak meg egy hónapja Moszkvában az orosz kormánnyal, valamint a fővállalkozást végző, állami Roszatommal, mert a kilenc éve kötött szerződések felett „eljárt az idő” és jelentős mértékben megváltoztak a jogi, a technikai, illetve fizikai körülmények.)
A valóság ezzel szemben, hogy a magyar-orosz beruházást most leginkább Oroszország Ukrajna ellen indított háborújának hatásai hátráltatják. Az EU testületeiben és a tagállamok többségében ugyanis rendre felmerül az orosz atomipari termékek behozatali korlátozása. Bár a kifejezett tilalmat az Orbán-kormány következetesen kisiklatja, a korábbi – például pénzügyi - szankciók már most nehezítik a beruházási előkészületeket. Közben a kabinet Párizsban tárgyalásokat folytatott a francia részvétel fokozásáról.
A moszkvai módosítások kapcsán a kormány eddig is csak dodonai közlésekkel élt. Így a közvélemény leginkább csak arról szerezhetett hozzávetőleges benyomást, hogy a módosítások mire nem terjednek ki. Miközben a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) április eleji közleménye szerint a megállapodás a kivitelezést és a pénzügyeket érinti, Gulyás Gergely az április végi kormányinfón, kérdésre úgy felelt, hogy az olyan lényeges feltételekben, mint az ár és a kamat, nincs változás. Bár a kancelláriaminiszter a fővállalkozó módosítását még nem zárta ki, Szijjártó Péter néhány héttel később már igen. Bár a KKM április eleji, moszkvai közleménye az iratok brüsszeli engedélyeztetése előtti, „utolsó szövegezési feladatokat” említett, május elején, az is csak mintegy véletlenül, Magyar Levente KKM-államtitkárnak a Párbeszéd-Zöldek parlamenti képviselője, Tordai Bence írásbeli kérdésére adott válaszából derült ki, hogy a véglegesített megállapodás akkor már az Európai Bizottság asztalán hevert.
Könnyebb lesz külföldieket alkalmazni az Orbán-kormány kedvenc beruházásainálJávor Benedek, az ellenzéki párt európai parlamenti listavezetője tegnapi Facebook-posztjában kifogásolta, hogy a kormány máig nem adott érdemi tájékoztatást a módosítások tartalmáról. Információi szerint, bár a felek beemelték a szövegbe a már létező uniós kereskedelmi korlátozásokat, ezek hatásait nem orvosolták. Így akadoznak úgy a kifizetések, mint az orosz szakemberek beutaztatása vagy épp az Oroszországban legyártott alkatrészek ideszállítása. A Párbeszéd-Zöldek atomerőmű-bővítés helyett változatlanul megújulóenergiás és hatékonysági fejlesztéseket javasol.