gyermekvédelem;Hintalovon Alapítvány;

Szomorú jövőkép: több fiatalkorú lett veszélyeztetett, és tartós munkaerőhiány jellemzi a gyermekvédelmet

Egyre kevesebben születnek, több mint 100 ezer kiskorú orvosi ellátás nélkül marad – derült ki a Hintalovon Alapítvány tavalyi évre vonatkozó jelentéséből.

Több gyerek lett veszélyeztetett, tartós munkaerőhiány jellemzi a gyermekvédelmet, az egészségügyi ellátórendszer is nehézségekkel küzd – ezek a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány jelentésének 2022-re vonatkozó legfőbb megállapításai. A szervezet idén hetedik alkalommal készítette el összefoglalóját az elmúlt év legfontosabb gyermekjogi eseményeiről, a 18 évnél fiatalabbak hazai helyzetéről. Ám – ahogy a kutatók fogalmaztak – nem tudtak választ adni arra a kérdésre, hogy milyen volt gyereknek lenni 2022-ben. Nagyon eltérő sorsok vannak régiók és társadalmi csoportok, egyéni élethelyzetek szerint, és míg 2017-ben – az első jelentés készítésekor – válogathattak a szakmai források között, ma alig vannak reprezentatív kutatások, tanulmányok.

Megszűnt a gyerekek sorsának kiemelt kezelése, különböző minisztériumokhoz kerültek a velük foglalkozó területeket miután Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter köztársasági elnök lett. Folytatódott az egyházi térnyerés, állami vagyonba tartozó ingatlanok, ingóságok, vagyoni értékű jogok kerültek ingyen meghatározott egyházi fenntartók tulajdonába – derült ki a jelentésből. Arra is rámutattak a szakemberek, hogy a házasságkötések száma magas volt a 2010-es évek elejéhez képest, ám a születéseké nagyot csökkent. Az első negyedévben összesen 19 688 gyerek született, ami rekord alacsonynak számít. A modernkori statisztikai nyilvántartás bevezetése óta egyszer sem született húszezernél kevesebb gyerek az első negyedévben. A tavalyi, éveleji adat 5,5 százalékkal elmarad még a 2019-es negatív rekordtól is, akkor 20 854 gyerek jött világra.

Tovább emelkedett ugyanakkor a gyermekvédelmi szakellátásban nevelkedők száma, a valamivel több, mint 21 ezer gyerek közül 14 ezren nevelőszülőnél éltek. Törvény szabályozza, hogy 2016. december 31-ig minden családjából kiemelt 12 éven aluli gyereket nevelőszülőnél kell elhelyezni. Ennek ellenére tavaly több, mint 1500, 12 évesnél fiatalabb élt gyermek- vagy lakásotthonban, 332 közülük 3 évesnél fiatalabb, 151 pedig csecsemő volt. A dolgozók létszáma alacsony, a gyermekotthonokban és lakásotthonokban engedélyezett 3 649 álláshely több mint 10 százaléka betöltetlen, a speciális ellátást nyújtó intézményekben minden 4. státuszra várnak jelentkezőket. A nevelőszülők is egyre leterheltebbek, átlagosan 3 gyerekről gondoskodnak, miközben már 2 hétre sem elég az a havi összeg, amelyet élelmezésre és öltöztetésre kapnak. Az „ellátmány” 2013 óta nem nőtt, akkor az öregségi nyugdíjminimum 120 százalékában állapították meg ezt a juttatást, a nyugdíjminimum összege azonban 2008 óta változatlanul 28.500 forint.

Az örökbefogadásra váró gyerekek száma tavaly 1741, míg 2021-ben 1693 volt. A jelentkező párok többsége 3 év alatti gyereket szeretne, 10 évesnél idősebbet csak 3 százalékuk venne magához. Emiatt sok gyerek ragad bent az állami szakellátás rendszerében, ők többségében 6 évnél idősebbek, egészségügyi problémával, vagy fogyatékossággal élők, esetleg speciális nevelési igényűek.

Az elmúlt 20 évben folyamatosan csökkent a házi gyermekorvosok száma, 2001-ben 1600 teljesített szolgálatot, 2021-ben már csak 1334. A házi gyermekorvosi szolgálatok tizede volt betöltetlen, emiatt csaknem 104 ezer gyerek nem fért hozzá az ellátáshoz. Az 5-6 évesek 20 tejfogából átlagosan 3-4 fog károsodott, a rossz anyagi helyzetben lévő gyerekek viszont nem jutnak el fogorvoshoz.

Továbbra is érzékelhető a Covid-járvány hatása, a gyermekpszichiátriákon a 2021-es jelentős növekedés után 2022-ben sem csökkent a betegek száma.

Ennek ellenére a gyermek- és ifjúságpszichiátriai ellátás kapacitásai nem bővültek, aktív-fekvőbeteg ellátás a fővároson kívül csak 5 megyében érhető el. Problémát jelent az elhízott gyerekek számának növekedése és az anyatejes táplálás alacsony aránya is.

A jelentés szerint a 15-19 évesek negyede rendszeresen fogyaszt alkoholt, minden 10. gyerek naponta dohányzik. Hatályos stratégia a kábítószer-probléma megelőzésére nincs, ahogy segítség sem, járóbeteg-szakellátás az ország két megyéjében, rehabilitációs fekvőbeteg ellátás Budapesten és még három megyében érhető el. Hasonló a helyzet az alkohollal összefüggésben is, becslések szerint 400 ezer gyerek él alkoholista szülővel.

Egy pofon belefér

Nőtt a gyermekkorúak- és a fiatalkorúak által elkövetett regisztrált bűncselekmények száma, a gyermekkorúak, vagyis a 13 évesnél fiatalabb elkövetők 42 százaléka lopott, 25 százalékuknak garázdaság vagy rongálás miatt kellett felelniük. Tavaly 22 olyan 12-13 éves és 2081 olyan 14- 17 éves gyerek- és fiatalkorú volt, akinek ügyében jogerős ítélet született. A bíróság a pártfogó felügyelet és a próbára bocsátás szankcióját alkalmazta leggyakrabban. Több mint 200 gyerek sérelmére követtek el szexuális erőszakot, de testi sértés áldozatává is több gyerek vált, mint tavaly.

2021 év végén kevéssel több mint 110 ezer gyereket tartottak nyilván veszélyeztetettként, és 27 ezer volt védelemben. A legtöbbet Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, ott 8-szor annyit, mint Vas megyében, ahol a legkevesebb a nyilvántartott veszélyeztetett gyerekek száma. A testi fenyítéssel kapcsolatban zéró tolerancia él, azaz egyáltalán nem lehet megütni a gyereket, ám a magyarok 58 százaléka szerint egy pofon belefér a gyermeknevelésbe.